Antalya Göç İdaresi İşlemleri

0

Antalya Göç İdaresi işlemleri, Antalya’da bulunan yabancıların oturma izni randevusu alma, oturma süresini uzatma başvuruları ya da oturma izni geçiş başvuruları gibi işlemlerinden yetkilidir. Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu vatandaşlar eğer Türkiye’de konaklama yapmak istiyorlarsa oturma izni almak durumundadırlar. Oturma iznini, vize süresinden ya da vize muafiyet süresinden daha fazla Türkiye’de kalmak isteyenler alır. Konuyla ilgili başvurular göç idaresi kapsamında yapılır. E-ikamet sisteminden online olarak yapılan başvurular sonucunda ve gerekli şartlar sağlanırsa yabancı vatandaşlar ikamet izni belgesini elde edebilirler.

Göç idaresi randevu aşamasında kişiler sisteme gerekli olan bilgi girişlerini yaparlar ve sonrasında sistem üzerinden randevu alırlar. Sisteme giriş yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. Girilen bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır. Çünkü tüm işlemler yetkili makamlar tarafından hassasiyetle değerlendirilir. Herhangi bir eksiklikte ya da yanlışlıkta kişilerin başvuruları iptal olabilir veya başvuru sonucu olumsuz sonuçlanabilir. Hata riskini ortadan kaldırmak için ve ikamet izni gibi önemli bir konuda aksilik yaşamamak için alanında uzman bir danışmanlık firmasından destek alınabilir.

İkamet İzni Türleri

Yabancı kişiler ikamet izni başvurusunda bulunurlarken, kendilerine uygun olan türü seçmek durumundadırlar. Antalya Göç İdaresi işlemleri var olan altı tür ikamet izniyle ilgili yetki sahibidir. Yabancı kişiler kısa ya da uzun dönem ikamet izni, aile ya da öğrenci ikamet izni, insani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni türlerinden kendilerine uygun olanına başvuruda bulunabilirler. Tüm türlerdeki başvurular Göç idaresi sistemi olan e-ikamet randevu alanından yapılır.


E-ikamet sisteminden oturma izni almak isteyen vatandaşlar başvuruda bulunabilir. Bunun yanı sıra mevcutta oturma izni bulunan ama iznin süresini uzatmak isteyenler de başvuruda bulunur. Ayrıca ikamet izni geçiş başvuruları da e-ikamet randevu sistemi üzerinden yapılır. Yabancı kişinin ikamet izni gerekçesi ortadan kalkarsa, kişi ikamet izninde geçiş sağlayabilir. Mesela aile ikamet iznine sahip olan biri boşanırsa o kişi ikamet izni geçiş başvurusu yapmalıdır. Bu işlem de e-ikamet randevu sistemi üzerinden sağlanabilir.

Evrak Toplama ve Teslim

Antalya Göç İdaresi işlemleri, oturma izniyle ilgili olarak kişilerden birtakım belge ve evrak isterler. İstenen evrakların hazırlanma aşamasında özen gösterilmelidir. Randevu zamanında eksik olan evrak varsa, o evrakla ilgili tamamlama süresi verilir. Ancak kişi istenen sürede evrakı tamamlamazsa o zaman başvuru işlemi iptal edilebilir ve kişi kaçak durumuna düşebilir. Bu tabloda da ülkeden çıkış yapması talep edilebilir. İkamet izniyle ilgili atılan her adım mühimdir. Uzman bir yapıdan destek almak bu nedenle çok önemlidir. Çünkü herhangi bir hatanın ya da eksikliğin sonuçları maalesef oldukça ağır olabilir.

İkamet izniyle ilgili yapılan başvurular, evrak toplanması ve diğer işlemler son derece özen ve dikkat isteyen işlemlerdir. Sonuçta yabancı kişilerin Türkiye’de belli bir süre konaklamalarına izin verilecektir ve bu nedenle her şey özenle incelenir. Kişiler evraklarla ilgili eksiklik ya da hata yapmamak için, verilen süreleri kaçırmamak için veya başvuruda sorun yaşamamak için TRA Pasaport güvencesinden faydalanabilirler. TRA Pasaport e-ikamet randevu kısmında, evrak ve süre takibinde, sigorta işlerinde ve Göç idaresi kapsamındaki diğer işlemlerde uzman bilgisiyle hizmet sunar. Bu sayede hata riski ortadan kalkar ve kişiler sorun yaşamadan gerekli olan süreçleri tamamlarlar. TRA Pasaport Antalya Göç İdaresi işlemleri ile ilgili yapılacak tüm işlemlerde uzman kadro ve yeterli deneyimle hizmet verir. E-ikamet randevu sisteminden randevu alamayanlara destek sağlar. Gerekli olan takipleri yapar ve kişileri oldukça zahmetli işlerden kurtarır.

Bir Yorum Bırak