AVM’lerde Tüketimi Arttırmak İçin Kullanılan Gizli Yöntemler

7

Büyük şehirlerin ardından nispeten küçük yerleşim yerlerinde de AVM’ler birbiri ardına yükselmeye başladı. Küçük esnafa göre daha uygun fiyatlar ve cazip kampanyalar sunan AVM’ler tüketiciler tarafından hızla ilgi odağı oldular ve ciroları oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Aynı zamanda kışın sıcak, yazın serin olmaları da AVM’lerin tercih edilme oranlarını oldukça artırdı.

Türkiye’de ve Dünya’da perakende satış pastasından büyük bir dilim almalarına rağmen AVM’ler için elbette bu yeterli olmadı. Ticaretin ve işletmelerin temel felsefesinin kâr maksimizasyonu olduğunu düşündüğümüzde her zaman daha fazlasının istenmesi de gayet normal.

Ciroları ve kârlılığı daha fazla artırmak isteyen mağazalar ve AVM’ler isteseler de istemeseler de bazı stratejileri uygulamak zorundalar. Birçoğumuzun tatil günlerini geçirdiği AVM’lerde aslında bizim satın alma davranışımızı etkilemek için birçok tuzak var. Hemen hepimizin sıklıkla bulunduğumuz ve alışveriş yaptığımız AVM’ler bizleri ne gibi argümanlarla karşılıyor?

AVM’lerde Alışveriş Tuzakları

Alışveriş merkezleri tasarlanırken müşterilerin alışveriş davranışlarını etkileyecek biçimde dizayn edilmiştir. Örneğin birçok AVM’de yürüyen merdivenlerin iniş ve çıkış bantları aynı noktadan başlamamaktadır. Bunun öncelikli amacı müşterinin olabildiği kadar çok bina içerisinde zaman geçirmesidir. Böylelikle müşterinin aklında olmayan herhangi bir mağazanın ya da kampanyanın  alıcının dikkatini çekmesi ihtimali artacaktır.

Birçok alışverişi ve mağazada müzik yayını yapılmaktadır. Dikkat ederseniz çalınan müzikler genelde hareketli tarzdadır. Bunun amacı da müşterinin daha enerjik ve dinamik olmasını sağlamak ve alışveriş süresini mümkün olduğu kadar uzatmaktır.


Mutlaka fark etmişsinizdir. AVM’lerde cam bulunmaz. Işıklandırmaları da muhteşemdir. Dış dünya ile irtibatı tamamen kesmemiz sağlanır. Bu sayede geçen zamanın farkına varmayız. Alışverişin cazibesinde kendimizi kaybederiz ve bir de bakmışız ki hava zifiri karanlık! Dışarıda yağmur mu,kar mı var; ya da yakıcı güneş mi? Farkında değilizdir ve bu yüzden alışveriş sırasında umrumuzda da değildir.

Bunların dışında tuzak olarak sayabileceğimiz bir çok hizmetleri mevcut. Örneğin AVM’lerde bulunan ücretsiz çocuk parkları ebeveynlerin hem çocuklarının eğlenebileceği hem de kendilerinin rahatça alışveriş yapabilecekleri bir ortam sağlıyor. Sıkı güvenlik önlemleri altında girebildiğimiz AVM’ler ve buralarda bulunan çok sayıda güvenlik de insanlara aileleri ve arkadaşlarıyla güvenli bir ortamda bulunduklarını hissettiriyor. Ayrıca sokaklarda gezerken karşılaşabileceğimiz sıkıntıların birçoğunun AVM’lerde yaşanmıyor olması da bir başka tercih sebebi.

Çoğu zaman da modern bir iç ve dış mimarinin yanında lüks mağazalarda alışveriş yapıyor olma durumu, insanlara aslında hep olmak istedikleri yerlerde oldukları duygusunu aşılıyor.

AVM Tuzaklarına Karşı Neler Yapılabilir?

Teknolojinin ve bilimin daha da gelişmesiyle kuşkusuz bu teknikler de gelişecek ve artarak devam edecek. Bunun önüne geçmemiz mümkün görünmüyor. Bunun yerine her birey bilinçli bir tüketici olmayı seçmeli. Tükettiği her gereksiz malın ve hizmetin – parası kendi cebinden çıkmasa bile- millî servete ciddi bir yük bindirdiğini unutmamalı. Tüketimden çok nitelikli üretime kafa yormalı. Unutmayın, kaliteli bir yaşam lüks AVM’lerle değil, tüketim toplumundan üretim toplumuna geçişle mümkün olur.

7 YORUMLAR

  1. AVM’lere karşı ilgim çok büyük ama alışveriş yapmaya gelince demek ki bu gibi sorunlar göz ardı ediliyormuş. Emeğinize sağlık.

Bir Yorum Bırak