BKare Yazdı: Para, Money, Geld

0

“Para baktığın zaman basit bir kağıt parçası ama mevzusu çok  aga” diye başlar bir film (Kolpaçino).

Harbiden de öyledir para. Kimi evine ekmek götürmek gayesiyle ister onu, kimisine de kumar oynamak için lazımdır. Anlayacağımız herkes ister bu meredi. İstemeyen var mıdır? Vardır elbet. İstemeyen olmasa bile ona bile lazımdır, bence.

Bencesi var mı arkadaş ? Lazım işte hepimize. Neden mi lazımdır? Çünkü para güçtür, arkadaştır, güzel manitadır, daha iyi hayattır anlayacağımız. Nereden kanıya vardım peki? Ya arkadaş bu kadar kıymetli olmasa şarkısı olur mu? Ya da bu kadar çok banka soygunu senaryolu film çekilir mi? En önemlisi bu kağıt parçası için insan öldürülür mü?


Biraz tarihçesine bakacak olursak paranın üstüne resmi basılan ilk bilinen kişi Büyük İskender’dir. (Brad Pitt değil tabi ki Büyük İskender’in kendi) Koskoca Osmanlı padişahı Osman Bey ilk Osmanlı Akçesinin üstüne kendi resmini bastırmamış. Bu işin esprisi tabi. Para her şeydir fakat olmadığı bir şey var mı derseniz; zenginlik değildir. Zenginlik sevdiğiniz kızın elini tutmaktır. Zenginlik sağlıklı olmaktır. Zenginlik çocuğunuzun kokusunu içine çekerek uyumaktır, annenin babanın elini öpebilmektir, sevdiklerinle bir arada olabilme fırsatıdır. Zenginlik güzel duyguların hepsidir.

Parasız geçen öğrencilik hayatımızda parasız kaldığımız her gün bu zenginliğe sahip olduğumuzu hatırlayalım. Bir de para herkese lazım. Size ne kadar lazım?

Bob Dylan: Bir kadın sizi milyoner yapabilir! Tabi trilyonerseniz.

Goethe: İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını verirler.

Aristo: Hırs ve para düşkünlüğü,belki de bütün diğer ihtiraslardan daha fazla suç sebebidir.

Bir Yorum Bırak