Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

0
Blog Yazmak

Merhaba sevgili okur, sana bu yazıyı home-office’imin balkonundan yazıyorum. Dilaver Cebeci üstadın Şimdiki Zaman Çekiminde Bir Mahkûma Mektup isimli şiiri de böyle başlıyordu.

‘’Sana bu mektubu evimin balkonundan yazıyorum’’

Yazılara afili giriş yapmayı her zaman sevmişimdir. Böyle girişler yapmak güzel de girişi konuya bağlamak zordur.

Ben home-office yani bir başka deyiş ile freelancer olarak blog yazarlığı, içerik editörlüğü, metin yazarlığı yaparak geçimini sağlayan bir Türk Genciyim.

Geçtiğimiz yıllarda blog yazarlığı sektöründe 10 yılı devirdiğimi kutlamıştım. İnanmazsanız “Blog Yazarlığımın 10. Yılı Kutlu Olsun” isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Hal böyle olunca özellikle mail yoluyla ‘’nasıl blog yazarı olurum’’ ve ‘’blog yazarak nasıl para kazanabilirim’’ gibi sorular geliyor. Dilimiz döndüğünce maillere cevap veriyoruz ama son zamanlarda bu tür soruların artması nedeniyle bu tür cevap niteliği taşıyan içerikler yazmak durumunda kalıyoruz.

Önemli: Blog yazarak reklam yoluyla para kazanabileceğiniz en büyük platform olan Google Adsense Hesabı Nasıl Alınır? yazıma mutlaka göz atınız.

Blog Yazarlığına Nasıl Başladım?

Blog veya blogger kavramını ilk duyduğumda Türkiye’de bir elin parmağını geçmeyecek kadar az kişi blog yazıyordu. Üstelik şimdi ki bir para kazanma hırsı ile de değil. Tamamen amme hizmeti diyebiliriz.

Merak edip araştırmıştım o dönemde. Daha sonraları Google’ın Blogger’ı satın aldığı haberleri okuyunca bu konuya iyice merak sardım.

Artık HTML ile yaptığımız sitelerden veya hazır forum sistemlerinden kurtulmanın zamanı gelmişti. Blogger ile ilk blog macerama başladım. Diğer arkadaşlar gibi benim de para kazanmak gibi bir amacım yoktu. Tüm yazılarımı özgün bir şekilde tamamen okur fayda odaklı hazırlayıp yayınladım. Bir yıl kadar bu şekilde devam edip yüzlerce özgün içerikle doldurduğum bloğumun satışını gerçekleştirerek ile paramı kazandım.

Sonra başka bloglar, başka blog projeleri derken kendimi bu alanda geliştirdim. Şimdi Profesyonel Blogger unvanını taşıyorsam o günlerin samimiyetinden kalan güzel bir unvandır.

Blog Yazarlığı Yaparak Nasıl Para Kazanıyorum?

Blog yazarak para kazanmayı milletçe yanlış anlıyoruz. Biz blog yazdığımız için birileri bize para ödemiyor. Biz blog yazıp, bloğumuzun içeriğini güncel tutuyor, okur sayımızı her geçen gün arttırıyoruz ve bu sayede de markalar bizlerle ürün tanıtım veya marka tanıtım iş birliğine gidiyorlar.

İlk zamanlar para karşılığı olmazdı tanıtım işleri. Marka size ürün gönderir ve siz ürünü kullanarak deneyimlerinizi bloğunuzda yazardınız. Hala o günlerden tıraş losyonları, tıraş köpükleri, tıraş bıçakları istifli durur.

Şuan aktif olarak yönettiğim iki bloğum var. Bu bloglarımı güncel tutarak tanıtım yazıları ve reklam banneleri yayınlıyor ve bunlardan gelir elde ediyorum.

Bunların dışında kurumsal firmalara blog yönetimi, içerik editörlüğü, metin yazarlığı, sosyal medya danışmanlığı, SEO danışmanlığı, viral reklam, internet reklamcılığı, içerik pazarlama, e-mail pazarlama gibi alanlarda hizmet veriyorum.


Önemli: Blog yazarak paza kazanmak için kullanacağınız reklam platformlarını iyi seçmelisiniz. Bunlardan biri de Adhood’dur. Adhood’un nasıl bir platform olduğunu öğrenmek için Adhood Ödeme Yapıyor Mu? yazıma göz atabilirsiniz.

Peki, Ne Kadar Kazanıyorum?

Herkesin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu oluyor. Home-office çalışan, freelancer bir blog yazarı ne kadar kazanıyor.

Kazancım her ay farklılıklar gösterse de ev kiramı, arabamın kredi taksitini, ev ihtiyaçlarımı, çocukların masraflarını ziyadesiyle karşılayabiliyorum.

Blog Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Önerilerim Nelerdir?

Her şeyden evvel bir samimi bir blog yazarı olmalısınız. Yazılarınız okura faydalı olmalı, onların sorunlarını çözmelidir. Eğer sorun çözen ve okur faydalı yazılara imza atıyorsanız bir süre sonra arama motorlarındaki yıldızınız parlar ve organik ziyaretçi patlaması yaşarsınız.

Yazılarınızı hep milyonlarca kişi okuyormuşçasına yazmalısınız. Yazım dili çok önemlidir. Küfürlü yazmaktan, argo yazmaktan kaçınmalısınız. Şuan ülkemizde argo yazılar yazan birkaç blog yazarı var ancak onlar istisnai bir kısımdır. Blog yazarak para kazanmak isteyenler kesinlikle okura siz dilini kullanmalıdır.

Kelime sayısına takılmamanızı tavsiye ederim. Google algoritmaları gereği 300-350 kelime arası özgün yazıl kabul edilse de siz bu kelime sayısına takılmayın. Anlatmak istediğinizi anlattığınıza kanaat ettiğinizde yazınızı sonlandırın.

İçerik ajanslarından ve ölücülerden uzak durun. İçerik ajansları insanların oturup saatlerce emek harcayarak hazırladığı yazıları üç kuruşa satın alır ve müşteriye fahiş fiyatlara satarlar. Direkt müşteri ile iletişime geçerek çalışın. İlk başlarda müşteri portföyü oluşturmak zordur ancak kendi müşterilerinizi edindiğinizde her şey çok daha güzel olacaktır.

Ölücüler dediğim ise müşteriye değil de kendi sitesine / bloğuna lazım olan yazıyı 100 kelimesi 1 TL gibi bir rakama satın almaya çalışan kişilerdir. Bu kişilerden de uzak durun.

Zira emek bu kadar ucuz olmamalı. Siz blog yazarlığında kendinizi ispat ettikten sonra ücretinizi kendiniz belirlersiniz.

Yazılarınızdaki kaliteyi ucuza almak mümkün olmamalıdır.

Hangi Blog Sistemini Kullanmalısınız?

Blogger ya da WordPress fark etmez. Hangisi size uygun ve kolay geliyorsa kullanın. Blog yönetim sisteminiz değil özgün yazılarınız önemlidir.

WordPress biraz daha teferruatlı kod bilgisi gerektirirken Blogger’da daha kolay bloglar oluşturabilirsiniz.

Ben her iki sistemi de aktif bir şekilde kullanıyorum.

Son Sözler!

700 kelimeyi geçen bu içeriğimizin de böylelikle sonuna gelmiş olduk. İstikrarlı bir şekilde blog yazmaya devam ederseniz mutlaka fark edilir ve bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ben blog yazmak ve blog yazarlığı hakkında çok daha farklı sorulara sahibim diyorsanız bu yazının altından tüm sorularınızı sorabilir ve cevap alabilirsiniz.

Yazımızı yine Dilaver Cebeci Üstat gibi tamamlayalım.

‘’Kahrolayım sevmedim blog yazarlığından başkasını, bir de okurlarımı’’

Hoşça kal sevgili okur.

Vural Egemen SARIGÖZ
Profesyonel Blogger

Bu yazı Vural Egemen Sarıgöz tarafından Blogdede okurları için özel olarak hazırlanmıştır.

Bir Yorum Bırak