Börü Ne Demek? Börü’nün Kelime Anlamı Nedir?

5

Star TV’nin yeni dizisi aracılığıyla geniş bir kitlenin anlamını merak ettiği bir sözcük haline gelen ‘börü’ nedir?

Türk Dil Kurumu’nun Büyük Türkçe Sözlük sayfasına baktığımızda ‘börü’ kelimesinin anlamı için birbirine benzer birçok anlam karşımıza çıkıyor. Böcek, akrep, çıkan, örümcek gibi anlamları bulunan börü, bahsi geçen dizide aslında tam olarak da bu anlamlarıyla kullanılmıyor.

2014 Diyarbakır’ında geçen bir polis dizisi olan Börü, terörle mücadele eden kahraman özel harekat polislerinin yaşamlarını anlatıyor.

‘Börü’ dizide hangi anlamda kullanılmış?

Börü, Eski Türkçe’den günümüze kadar gelmiş bir sözcük. Erkekler için kullanılan bir sıfat olarak börü; Kurt, yiğit, cesur, bahadır gibi anlamlara geliyor.


Börü Dizisi Hakkında

Börü dizisi özellikle Dağ filmleri ile yüksek beğeni toplayan ve hatrı sayılır bir hayran kitlesi oluşturan Alper Çağlar’ın senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği bir dizi. Alper Çağlar’ın hepimizin alıştığı tarzını devam ettireceğini öngörmek hiç de zor değil. Yönetmenlik görevini ise Can Emre ve Cem Özüduru üstleniyor.

Dizinin konusuna kısaca değinecek olursak; ‘Börü’ bir polis dizisi. 34-50 telsiz kodlu ‘Börü’ Polis Özel Harekat timinin meslek hayatlarını ve insani yönlerini sorgulayacak.

Dizinin türleri hakkında Dram, Gerilim, Savaş ve Aksiyon sayılabilir. Yüksek bir bütçe ve başarılı bir oyuncu kadrosuyla hayata geçirilen dizinin kamera arkası ekibi de sinema ve televizyona gönül vermiş isimlerden oluşuyor.

Bir bölümünün ortalama 60dk olarak çekileceği söylenenler arasında.

Börü Dizi Kadrosunda Kimler Var

Börü dizisi, sinema televizyon dünyasının sevilen ve tanınmış isimlerini kadrosunda barındırıyor. Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu, Emir Benderlioğlu, Fırat Doğruloğlu, Can Nergis, Murat Arkın bunlardan bazıları.

Börü dizisi Çarşamba akşamları saat 20.00’de Star TV’de izleyici ile buluşacak.

5 YORUMLAR

  1. İlk bölümü izledim çok daha hareketli girmesini beklemiyordum ilk bölümden izleyicileri yakalaması reyting savaşları için tabi ki önemli ilerleyen bölümlerde muhtemelen karakterlerin iç dünyalarına aşina oluruz sonrasında devlet meselelerini ele alacaklardır.

  2. Bir savaş filmi olması kadar duygu-drama-diyalog konularında da bizi şaşırtan Dağ filmi dolayısı ile hayran olduğumuz güzel bir tarz ile “Börü” dizisi öne çıkıyor.
    Özellikle mevcut benzeri dizilerin basit yapıları ve savaş sahnelerinde yetersizliği sebebi ile kısa zamanda başarılı olaca bir dizi.
    Söz, Savaşcı vs. diğer dizilere nazaran oyuncuların silah-taktik anlamda daha gerçekci olduğu, en azından mermi sesinin gerçeğe daha yakın olduğu bir yapısı ile ilk bölümü ile benden tam not alan bir dizi.

Bir Yorum Bırak