Çin Takvimi Nedir, Ne İşe Yarar?

0

Çin takvimi kimilerine göre saçma bir batıl inanç, kimilerine göre ise bebeğin cinsiyetini belirlemede etkili bir hesaplama yöntemidir.

700 yıldan beri Çinlilerin gebelikle ilgili olarak kullandığı bu takvim, bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde ve tahmin edilmesinde kullanılır. Çin takviminin orijinali bugün Pekin Üniversitesi’ndeki müzede bulunur. Takvimden hareketle bebeğin cinsiyetinin belirlenebileceği yönünde bir inanış vardır. Bunun nasıl yapıldığı ise oldukça ilginçtir. Takvim kullanılarak tahmin yapılabilmesi için bazı bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu bilgiler, annenin yaşı ve hangi ayda hamile kaldığı şeklindedir. Buraya kadar, takvimin cinsiyet belirlemede doğruluk payının yüksek olabilmesi saçma gelebilir. Sonuçta bu bir nevi batıl inançtır. Ancak bazı kaynaklardaki istatistiklere göre takvime göre planlama yapan çiftler, çocuklarının cinsiyetini %70-90 oranında doğru belirlemektedir.


Takvime göre edinilen bazı verileri paylaşalım. Bu takvime göre çiftin en fazla ihtimalle bebek sahibi olabileceği dönem annenin 18 yaşında olduğu zamandır. Bu yaşının içerisinde hamile kalma olasılığı diğer yaşlarına oranla daha yüksektir. Ayrıca 18 yaşındaki bir kadın Ocak ve Mart aylarında hamile kalırsa bebeğin yüksek bir ihtimalle kız olacağı söylenir. 18 yaşının içerisinde diğer 10 ayda hamile kalırsa da yine yüksek bir ihtimalle erkek olacağı düşüncesi hakimdir.

Çin takvimi baz alınarak söylenen diğer bir bilgi ise en fazla kız çocuk doğurma ihtimalinin bulunduğu dönem, kadının 21 yaşında olduğu dönemdir. 21 yaşının içinde bulunan kadın Ocak ayı içinde hamile kalırsa çocuk büyük ihtimalle erkek olacaktır. Diğer 11 ayda hamile kalması durumunda ise doğacak çocuğun kız olacağına inanılır.

Bu takvimle ilgili farklı hesaplamalar mevcuttur. Bir tablo şeklinde çocuğun cinsiyetini belirlemek isteyen çiftler için hesaplama kombinasyonları vardır. Bu tablo ve takvimle ilgili detaylı bilgiye, Çin Takvimi sitesinden bakabilirsiniz. Dilerseniz gebelik planlamanızı siz de bu takvime göre yapabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak