Çocukların Gelişimi ve Çocuk Gelişim Oyuncakları

1

Geleceğimizin en önemli teminatı çocuklardır. Hem soyumuzu devam ettirecek, hem de ülkenin yeni sahipleri olacak, ülkemizi ileri seviyelere taşıyacak olanlardır. Bu yüzden çocuklarımızı elimizden geldiğinden de fazlasını yaparak yetiştirmemiz gerekir. Onları donanımlı, topluma faydalı birer insan olarak büyütmeliyiz.

Çocukların eğitimi bilinenin aksine çok küçük yaşlarda başlamalıdır. Bazı bilimsel araştırmalara ve deneylere göre çocuğun eğitimi anne karnından çıktığı anda başlar. Çocuk gelişimi konusunda bilgi sahibi olan ebeveynler, çocuklarını çok daha iyi bir şekilde eğitebilir. Sorunsuz bir büyüme-gelişmeyle çocuklar ileride kişiliği oturmuş, nerede ne yapacağını bilen, başarılı, yaratıcı ve pratik birer insan olurlar.

Çocukların eğitiminin ilk zamanlarında, oyuncaklar onların gelişiminde rol oynayan en önemli unsurlardan biri olur. Oyunca seçerken oldukça dikkat etmek gerekir. Çocuk gelişim oyuncakları seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey çocuğunuzun yaşı ve oyuncağın o yaş çocuğuna olan uygunluğudur. Oyuncağın üretildiği malzeme de çok büyük bir önem teşkil eder. Bu konu çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir. Küçük yaş çocuklara zararı olmayan maddelerden yapılan oyuncaklar tercih edilmelidir. Ayrıca oyuncağın çocuğun yaratıcılığını geliştirecek şekilde tasarlanmış olması da önemli olan bir başka konudur.


Çocuklar büyümeye devam ettikçe eğitimi için harcanan çaba da o kadar büyümektedir. Okuma çağındaki çocuklar için yine çocuk gelişim ürünleri alınması gerekir. Bu ürünlerin başında kitaplar gelir. Çocuk eğitimi için alınacak kitaplar, çocukların yaşına uygun seçilmelidir. Okumaya yeni başlamış bir çocuk için yazıları büyük ve az, görsellerin daha fazla olduğu kitaplar seçilmelidir. Çocuk sınıf atladıkça kitap seçimi değişebilir. Ancak kesinlikle yaşına uygun olmayan kitaplar okutulmamalıdır. Çocuklar kitap okurken, annelerin ve babaların da okuması gereken kitaplar vardır. Çocuk gelişim kitapları, çocuklarınızın gelişimi sırasında size yardımcı olacak kaynaklardır. Bu kitapları okuyarak, çocuklarınız için yapılabilecek yanlışları önceden görebilir, onların daha iyi bir hayat sürmesi için gerekli eğitimin nasıl olacağını anlayabilirsiniz.

1 YORUM

Bir Yorum Bırak