Cumhuriyet’in 94. Yılı Kutlu Olsun!

7

Cumhuriyet, bu ülkenin en büyük değeridir. “Kayıtsız, şartsız, bağımsız yeni bir Türk devletinin” temelleri cumhuriyetle atılmış, “ya istiklal, ya ölüm!” düşüncesiyle verdiğimiz mücadelenin sonucu cumhuriyet olmuştur.

Cumhuriyet, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu söyler. Cumhuriyet, milletin en gür, en hür sesidir. Tek bir kişinin ağzından çıkanlar değil, milletin verdiği kararlar uygulanır.

Cumhuriyet, bir kişinin ya da kurumun yararını korumaz, halkın faydasına olan sistemdir. Demokrasinin temelidir, seçimdir.

Cumhuriyet, milletimize anlatmakla bitmeyecek kadar fazla fayda sağlamıştır. Sağlamaya da devam etmektedir.

Bu yıl Cumhuriyet’in 94.yaşını kutlayacağız. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde, Türk milletinin inancı ve müthiş çabalarıyla kazanılmış bir mücadelenin, en büyük ödülü olan Cumhuriyet’in 94.yılı tüm Türk milletine kutlu olsun.

Bu Cumhuriyet Bayramı’nda, kutlama mesajımda Atatürk’ün bir Cumhuriyet Bayramı anısından da bahsetmek istiyorum. Özellikle son yıllarda, bazı değerlerimizi kaybetmeye başladığımız devlet düzenimizin nasıl olması gerektiğiyle ilgili güzel ipuçları da veren bu anı “Atatürk, vali ve öğretmen” arasında geçiyor.


1927 yılının 29 Ekim’inde, bayram dolayısıyla bir balo düzenleniyor. Davetli öğretmenler salonda yerini almışken Kastamonu valisi baloya gecikiyor ve salona giriyor. Vali bey salona girdiğinde herkes ayağa kalkıp, onu selamlıyor; ancak genç bir öğretmen valinin geldiğini bir süre fark etmeyip, ikramlarla ilgileniyor. Daha sonra o da diğer öğretmenler gibi valiyi selamlasa da, bu olay valinin dikkatinden kaçmıyor ve etkinlik sona erdiğinde Milli Eğitim Müdürü’nü yanına çağırıyor ve durumdan şikayet ediyor. Milli Eğitim Müdürü, öğretmenin kötü niyetli olmadığını izah etmeye çalışsa da vali işin peşini bırakmıyor ve olayı “otoritem sarsılıyor” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na taşıyor. Bakanlık da olayı valinin fazla alıngan olmasına bağlıyor ancak vali yine de vazgeçmiyor. İç İşleri Bakanı’yle bu konuyu görüşüyor. İki bakan arasında bu konu tartışılırken Atatürk odaya giriyor ve sorunun ne olduğunu soruyor. Durumu öğrenen Atatürk şu sözleri söylüyor:

Valiyi görevden alın, öğretmen kalsın. Bu kadar yapılacak işimiz varken, genç bir öğretmenle uğraşan valiyle bir yere varamayız.

Cumhuriyetin ilk kuruluş yıllarından itibaren sahip olduğumuz değerleri kaybetmeden, daha adaletli, daha yaşanabilir, hak ettiği yerlerde olan bir ülkede yaşayıp, son nefesimizi huzur içinde vermek dileğiyle.

Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun…

7 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak