Deprem Riski Sorgulama – AFAD

5

Son dönemlerde devletin çeşitli kurumları internet üzerinden açtıkları sorgulama hizmetleri ile dikkatleri çekiyor. Geçtiğimiz günlerde e devlet kapısı üzerinden açılan soy ağacı sorgulama, mirasçılık belgesi sorgulama ve şehit sorgulama hizmetleri oldukça ilgi çekmiş ve hatta internet sitelerinin çökmesine sebep olmuştu.  Başbakanlık’a bağlı olarak çalışmalarını yürüten AFAD tarafından kendi internet sitesi üzerinde erişime açılan Deprem Riski Sorgulama Hizmeti de açıldığı gün yoğun talep nedeniyle geçici bir süre servis dışı kaldı.

Türkiye’nin birçok toprağının birinci dereceden deprem bölgesi üzerinde olduğu düşünüldüğünde bu hizmetin ne kadar önemli olduğu görülüyor. Vatandaşlar da bunu anlamış olacaklar ki hizmete yoğun bir talep gösterdiler.

AFAD Nedir?

AFAD, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın resmi kısaltmasıdır. Başbakanlık’a bağlı bir kurum olan AFAD’tan şu anda Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ sorumludur. 2009 yılında Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ile Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün birleştirilmesi sonucu kurulmuştur. Kurumun esas görevi afet öncesi hazırlık, zarar azaltma; afet sırasında müdahale ve afet sonrası yaraların sarılması konularının tamamında yönetimi ve koordinasyonu sağlamaktır. Zaman zaman yurtdışında, özellikle de komşu ülkelerde yaşanan doğal felaketler sonrası yardım amacıyla yurt dışı görevlerine de katılmaktadırlar.


Deprem Riski Sorgulama Nedir?

Boğaziçi, ODTÜ, Sakarya, Akdeniz ve Çukurova üniversiteleri ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) işbirliği sonucu hazırlanan Türkiye’nin yeni  Deprem Tehlike Haritası görüntüsü ile AFAD’a ait https://tdth.afad.gov.tr/ sayfası üzerinden adres bilgisi ile istediğiniz bölgenin deprem tehlike durumu sorgulanabiliyor. Uzun bir çalışma sonucu hazırlanan yeni haritada birinci ya da ikinci derece deprem bölgesi gibi kavramların kullanıldığı teknik yerine daha çok Avrupa ya da Amerika’da örnekleri görülen ivme yöntemi kullanıldı. Bu yöntemle fay hatlarının yanı sıra zemin özellikleri de risk hesaplamasına dâhil edildi. En son deprem tehlike haritası 1996 yılında hazırlanmıştı.

Deprem Riski Sorgulama Nasıl Yapılır?

Deprem riski sorgulamak internet üzerinden oldukça kolay. AFAD’a ait https://tdth.afad.gov.tr/ adresine gidin. Açılan sayfada Türkiye’nin deprem tehlike haritasını göreceksiniz. Dilerseniz il, ilçe ve mahalle ya da köy bilgisi ile de sorgulama yapabilirsiniz. Sitenin sol tarafında yer alan panel size yardımcı olacak.

5 YORUMLAR

  1. Bence güzle yazı olmuş fakat bilim ve teknoloji cok ilerledi şimdi düşünün bir dolap hayal edin kola veya yiyeceginizi taze olarak saklıyor şimdi bunu boyutlarını büyütünüzü düşünün soguk ve sıcak hava ile karşılştıgında neler oldunu biliyoruz fırtına peki deprem oluşturacak bir makine içat edilmesi kimsenin aklından gecmedimi sanıyorsunuz bekleyip görecegiz

  2. Deprem konusunda başımıza okadar çok şey gelmesine rağmen 2 gün sonra unutuyoruz ve önlemlerimizi almıyoruz. Hem kişisel önlem açısından hem yeni yapılan binalarda bu konularda dikkat edilmiyor.

Bir Yorum Bırak