Dolar Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

0

Esasen dolar, lira gibi birçok ülkenin para birimine entegre olmuş bir kavramdır. Amerikan doları, Avustralya doları ve Kanada doları gibi birçok farklı formu mevcuttur. Tüm bu para birimlerinin birbirleri ile herhangi bir bağlantıları ve ortak özellikleri yoktur. Kamuoyunda sıkça tartışılan ve hemen her dönem gündemde kendine yer bulan dolar ise USD kodu ile bilinen Amerikan dolarıdır.

Amerikan doları tüm dünyada ekonomi piyasalarının yakından takip ettiği bir para birimidir. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın girdiği ekonomik darboğaz sonucu Amerikan doları dünya genelindeki uluslararası ticaretin para birimi olmayı başarmıştır. Bundan dolayı dolardaki gelişmeler tüm dünyadaki insanları yakından ilgilendirmekte ve doğrudan etkilemektedir.

Dolar Nasıl Yükselir, Nasıl Düşer?

Kolay ulaşılabilen ve çok olan şey değersizdir. Örneğin taş her yerde bulunur ve herkes kolaylıkla ulaşabilir. Ancak altın öyle değildir. Rezervleri sınırlıdır. Bundan dolayı değeri yüksektir. Dolar da aynı şekildedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kontrolünde bulunan dolar miktarı, doların Türk Lirası karşısındaki değerini belirler. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, uluslararası ticaretin para birimi dolar olduğu için de Türkiye gibi dışa dönük ülkelerde doların değeri çok önemlidir.


Dolar Rezervi Nasıl Artar?

Birçok ülke hazine bonolarını satışa çıkarır. Belli bir faiz vaat eder ve bononun vadesi dolunca bu miktarı ödeyeceğini taahhüt eder. Yurt dışından birçok yatırımcı faiz oranını beğendiği ve güven duyduğu ülkelerin hazine bonolarına yatırım yapar. Bu şekilde devletlerin kasasına dolar girmiş olur.

Bunun dışında, turizm gibi yabancı turistler eliyle gerçekleşecek gelir kaynakları sayesinde ülkeye döviz girişi olur. Ancak bu konudaki en önemli gelir kaynağı ihracattır. Dış ticaret açığının eksi yönde seyretmesi ülkeye önemli bir döviz kazancı getirir.

Dolar Ne Zaman Düşer?

Bu soruya net bir yanıt vermek ne yazık ki mümkün değildir. Türkiye açısından yanıt vermeye çalışırsak, kısa vadede doların önemli bir düşüş göstermesi zor görünüyor. Bunun için siyasi istikrar sağlanmalı, yabancı yatırımcılara güven verilmelidir. Günümüzde hızla yükselen trende bağlı olarak ileri teknoloji ile yazılım teknolojilerine yönelinmeli, katma değeri yüksek üretim artışı sağlanmalıdır. Eğitimde kalite göz ardı sağlanmalı, dünyaya açılabilme potansiyeli bulunan girişimler devlet eliyle desteklenmelidir. TUBİTA K daha aktif bir şekilde genç mucitlerin yanında bulunmalı ve onlara destek vermelidir. Tüm bunlar yapılmadığı sürece ancak Merkez Bankası’nın müdahaleleri ile günübirlik ufak rahatlamalar sağlanabilir. Tüm bunlar da birkaç günde gerçekleşemeyecek reformlar ile başarılabileceğinden dolayı kısa vadede dolarda ciddi bir düşüş gözlenmesi zor olacaktır.

Bir Yorum Bırak