Döviz Kuru Değişimleri ve Buna Neden Olan Durumlar

0

Ülkemizde yabancı ülke paralarına döviz ismi verilmektedir. Döviz kuru ise,  yabancı bir ülkenin parasının bizim ülkemizdeki değerine verilen isimdir. Söz konusu bu döviz kurları sabit olmayıp belli başlı değişkenlere bağlı olarak zaman zaman farklılık göstermektedir. Yani yurt dışındaki ülkelerden herhangi birine ait bir birim paranın ülkemizdeki ederi ve karşılığı bir birim olmamakta ve oldukça büyük oranda farklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı da bahsi geçen alanda yatırım yapmak isteyen kişiler sık sık döviz kuru yorumlarına başvurmaktadır.

Döviz Kuru Değişimine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

  1. Ülke yöneticilerinin takip ettiği ekonomi politikası,
  2. Politik sistemdeki ortamın özelliği ki; kaos ortamı ya da refah ortamı olması olabilecek özellikler arasındadır,
  3. Ekonomik hayatı devlet eli ile düzenlemekle yetkili olan kurumların yapacağı ya da yaptığı hamleler,
  4. Ülke çapında tüm herkesin ve her yerin yaptığı ödemelerin düzenli olması,
  5. Ekonomik büyümenin gelişim seviyesi,
  6. Ülkede basılan paranın miktarı, diğer bir deyişle para arzı,
  7. Para arzına bağlı olarak değişen enflasyon oranı yani hayat pahalılığı seviyesi,
  8. Sermayelere yönelik hareketler,
  9. Gelişmekte olan siyasal olaylar ve bu konu ile alakalı spekülasyonlardan doğan güven ya da güvensizlik ortamıdır.

Döviz Kuru Yorumları Neye Göre Yapılır?

Anlatılan tüm faktörlerin ortak hareketine bağlı olarak değişim gösteren döviz kurları ile alakalı yorum yapabilmek için oldukça detaylı bir bilgiye ve geniş çaplı bir araştırma yapmaya ihtiyaç duymaktayız.  Çünkü ekonomik tahminler ve analizler öyle herkesin hakkında konuşup fikir beyan edemeyeceği kadar önemli ve derin bir konu olmakla birlikte, ekonomi biliminin yanı sıra siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bilimi konusunda detaylı bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Ancak genel çerçevede ülkemizdeki döviz kuru dalgalanmaları incelendiği zaman uzun vadede Euro ya da Dolar gibi yatırım araçlarının gittikçe yükseldiğini gözlemlemek mümkün olmaktadır. Hatta ülkemizin ekonomik ve politik olarak karışık olan zamanlarında söz konusu bu yatırım kaynakları her zaman artış göstermekle beraber haddinden fazla ve ülke ekonomisine zarar verecek seviyede bir artış gözlemlenir ise bu konuyu düzene sokmak için devlet müdahalesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da son derece kapsamlı bir araştırma neticesinde yatırım planlarını şekillendirmek akıllıca olacaktır.

Bir Yorum Bırak