Dünya İçin Kara Bir Gün: 19 Aralık 2016

0

19 Aralık 2016, tarihe yeni bir kara gün olarak adını yazdırdı. Önce Ankara’da Rus Büyükelçisine suikast haberiyle sarsılan dünya gündemi, daha sonra Berlin’de Noel pazarına tırla girerek gerçekleştirilen terör eylemine şahit oldu. Daha kötü ne olabilir diye düşünürken, Zürih’teki bir camiye yapılan silahlı saldırı haberi geldi.

2016 yılı hem ülkemiz hem de bütün dünya için genel olarak acılarla dolu bir yıl olarak geçti. Tam “neyse artık 2016 bitti, 2017 güzel bir yıl olur” diye kendimizi avuturken bitmeden kara bir gün daha yaşandı. Uluslararası politikayı ve devletler arası bürokrasiyi etkileyecek, önemli olayların yaşandığı bugün aynı zamanda dünya üzerindeki dengelerin değişmesine bile sebep olabilir.

Neler Yaşandı?

Önce Ankara’da gerçekleştirilen suikast, sonra Berlin’deki terör eylemi. Ardından Zürih’ten gelen camiye silahlı saldırı yapıldığı haberi.

Rus Büyükelçi Suikasti
Rus Büyükelçi Suikasti

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’a Suikast Düzenlendi

İlk kötü haber Ankara’dan geldi. Ankara’nın Çankaya ilçesinde, belediyeye ait bir sanat merkezinde yapılan bir  fotoğraf sergisi açılışında konuşma yapan Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov silahlı saldırıya uğradı. Karlov, bu saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Saldırıyı gerçekleştiren kişinin Mevlüt Mert Altıntaş isimli bir polis olduğu açıklandı. Saldırı sırasında ve sonrasında yaşananlar kameralara yansıdı.

Suikastçı, Rus büyükelçiyi vurduktan sonra Arapça ve Türkçe sloganlar attı. Sloganlarda şu ifadeleri kullandı; “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde kimin payı varsa hepsi hesabını verecek.”


Bu vahim olayın arkasında kimlerin olduğu araştırılıyor. Bunun için Türkiye ve Rusya ortak bir araştırma komisyonu kuracak. Türkiye kanadından yapılan ilk açıklamalarda saldırının arkasında FETÖ’nün olabileceğine vurgu yapıldı. Rusya devlet yetkilileri ise bu olayın Türkiye ile ilişkileri etkilemeyeceğini, arkasında kimin olduğunun mutlaka bulunması gerektiğini söyledi.

Berlin’de Noel Pazarına Tırla Gerçekleştirilen Terör Eylemi

Suikast olayından sonra Berlin’deki terör haberi duyuldu. Terör saldırısı olduğu açıklanan eylemde terörist şoför, kalabalık bir Noel pazarına tır ile girerek, insanları ezdi ve ardından kaçtı. Bu olay sonucunda Alman polisinin yaptığı açıklamaya göre en az 9 kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi de yaralandı.

Berlin Noel Pazarı Saldırısı
Berlin Noel Pazarı Saldırısı

Zürih’te Camiye Silahlı Saldırı

19 Aralık gününün laneti bunlarla kalmadı. Son haber de Zürih’ten geldi.Bu haberle ilgili çok fazla detay yer almazken, İsviçre polisi bir camiye saldırı düzenlendiği ve saldırıda can kaybının yaşanmadığı bilgisini verdi. Yaralıların olduğu biliniyor, ancak yetkililer sayı vermekten kaçındı.

Bütün Bunların Kaynağı Aynı Olabilir Mi?

Benim aklıma gelen ilk soru buydu. Ancak ilk izlenimlerime göre bu zor bir ihtimal gibi duruyor. Ankara’daki büyükelçi suikastinin arkasında çok derin yapılanmalar olabilir, ki muhtemelen de öyle. Berlin’deki saldırı için ilk aklıma gelen örgüt, -sizin de ilk aklınıza gelen olduğunu düşündüğüm- IŞİD ya da diğer adıyla DAEŞ oldu. Zürih’teki olayın da ırkçı bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Umarım, bütün bu olaylar dünya üzerindeki dengeleri ve çok da sahip olmadığımız ama yine de hiç yoktan iyidir diye düşündüğüm barış ortamının bozulmasına olumsuz etki etmeden, demokratik ve adil yollarla çözülür.

Bir Yorum Bırak