E Devlet Miras Sorgulama; Mirasçılık Belgesi

1

Son zamanlarda alışık olmadığımız uygulamalarla gündeme gelen ve ilgi çeken E Devlet Kapısı yeni bir sayfa ile karşımıza çıktı. Adalet Bakanlığı sistemlerine entegre olan sistem E Devlet’e yeni bir ziyaretçi rekoru kırdırabilecek mi? Bu yazımızda E Devlet Miras Sorgulama / Mirasçılık Belgesi / Veraset İlamı Sorgulama sistemi hakkında konulara değineceğiz.

E Devlet Kapısı Nedir?

E Devlet Kapısı, turkiye.gov.tr adresinden ulaşılabilen çevrimiçi bir sistemdir. 2006 yılında kurulan sistemin yürütmesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın sorumluluk ve yetkisindedir. Portal içerisinde başta devlet kurumları olmak üzere, kamu ve özel sektörden birçok kurumun resmî işlemleri halledilebilmektedir.  PTT yoluyla alınabilen bir şifre ve TC Kimlik Numarası ile giriş seçeneğinin dışında Mobil İmza, E-İmza, Yeni TC Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı aracılığı ile de sisteme giriş yapılabilmektedir. Bazı spesifik işlemlerde mobil imza ya da e-imza kullanımı gerekmekle birlikte portaldaki uygulamaların birçoğu için böyle bir kısıtlama yoktur.

Geçtiğimiz günlerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sistemlerine entegre Alt ve Üst Soy Bilgisi / Soy Ağacı Sorgulama hizmeti ile yoğun ziyaretçi akınına uğramış ve günlerce hizmetlere erişimde sorunlar yaşanmıştı. Daha sonra kullanıma açılan Millî Savunma Bakanlığı sistemlerine entegre Şehit Sorgulama hizmeti ile de dikkat çekmişti.

Bugünlerde ise E Devlet Kapısı yine oldukça yoğun. Yeni bir hizmet ile karşımızda: Mirasçılık Belgesi!


E Devlet Miras Sorgulama

Daha önce yargı birimleri aracılığı ile edinilebilen Mirasçılık Belgesi, E Devlet’in sunduğu yeni hizmet ile birlikte çevrimiçi olarak alınabilecek. Ölüm tarihi 1990 yılı ve daha sonra olanlar için sunulan bu hizmeti e devlet sistemine erişimi olan herkes kullanabilecek.

Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden 06.03.2015 tarihinden itibaren Mirasçılık Belgesi elektronik ortamda verilmeye başlanmıştı. 16.12.2016 tarihinden itibaren ise yargılama gerektirmeyen durumlarda olanlardan mirası bırakanın ölüm tarihi 1990 ve sonrası olan vatandaşların Mirasçılık Belgesi taleplerinin UYAP üzerinden yanıtlanması zorunu hale getirilmişti. E Devlet Kapısı’nın sunduğu yeni hizmet kapsamında bu koşullara uyan vatandaşların ‘Mirasçılık Belgesi Verilmesi’ ve ‘Mirasçılık Belgesinin İptali’ kararları görüntülenebilecek.

E Devlet Miras / Mirasçılık Belgesi Nasıl Sorgulanır?

E Devlet Kapısı üzerinden Mirasçılık Belgesi sorgulamak için, turkiye.gov.tr adresine girip, ekranın sağ üstünde bulunan buton aracılığı ile giriş yapmanız gerekmektedir. TC Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra yine ekranın sağ üst köşesinde bulunan arama butonuna ‘Veraset İlamı Sorgulama’ yazabilirsiniz. Çıkan yazıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandaki ilgili bölüme ‘mirası bırakan kişinin’ TC Kimlik numarasını yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucu veritabanına kayıtlı belgeniz varsa sistem üzerinden görüntüleyebilir, bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza indirebilir, yazdırma işlemi yapabilirsiniz.

Dilerseniz buraya tıklayarak direkt olarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

Bir Yorum Bırak