E-Devlet Soy Ağacı Bulma Ne Zaman Açılacak?

7

E-Devlet üzerinden hizmete açılan ve açıldığı gibi sistemde yaşanan yoğunluktan kaynaklanan sorunlar sebebiyle askıya alınan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetinin tekrar ne zaman açılacağı belli oldu.

Daha önce E-Devlet Soy Ağacı Bulma yazımda da haberini yaptığım, soy ağacı bulma hizmeti kısa süre açık kaldıktan sonra kapanmıştı. Kapanma sebebi, açıldığı ilk andan itibaren sosyal medyada gündem olması ve bir anda bu kadar yayıldıktan sonra sisteme aşırı yüklenilmesiydi. Soy ağacı hizmetiyle ilgili turkiye.gov.tr’ye giriş yapan vatandaşlar, sunucularda aşırı yüklenmeye sebep olmuş, aksaklıklar diğer hizmetlere de yansımıştı. Bu sebeple soy ağacı hizmeti kısa bir süreliğine listeden kaldırılmış, askıya alınmıştı.


Soy Ağacı Bulma Ne Zaman Açılacak?

İlk kez duyurusu yapıldığından beri ülke gündeminden düşmeyen soy ağacı hizmetiyle ilgili yeni açıklamalar mevcut. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde görevli olan üst düzey bir yetkili “Soy ağacı bulma ne zaman açılacak?” sorusuna şu şekilde cevap verdi;

“Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca çalışma yürütülüyor. Sistemin kapasitesinin yükseltilmesi söz konusu. Şu anda test çalışması yapıyoruz. ‘Sistem kilitlenmeden en fazla ne kadar soyağacı sorgulama yapılabilir’ konusundaki çalışma sürüyor. En geç bir hafta içinde vatandaşlar yeniden soyağacı sorgulaması yapabilecek. Ancak günlük kota olacak. Kullanıcılardan ricamız, sakin olmaları.”

Kesin tarihi belli olmasa da bu hizmetin kısa sürede tekrar aktif olacağı, yetkili kişi tarafından açıkça belirtilmiştir.

7 YORUMLAR

  1. Sistem kilitlenmeden önce bende soyağacı için istek göndermiştim. Sistem bugün itibariyle açılmış fakat halen hazırlanıyor görünüyor.

Bir Yorum Bırak