Ekşi Sözlük’te Tasarım Değişikliğinin Ardından Yazarlar İsyanda

0

Türkiye’nin en büyük kullanıcı imzalı içerik sitelerinden Ekşi Sözlük’te sular durulmuyor. Tasarım değişikliği ve sözlükteki diğer yeniliklerden memnun olmayan kullanıcılar olayı çok farklı boyutlara taşıdılar.28 Şubat’ta yeni tasarıma geçen Ekşi Sözlük yönetimi karşılaştığı tepkilerden dolayı şokta olmalı. Çünkü sözlük içindeki isyan o kadar büyüdü ki; içerikleri sayesinde bugünkü büyüklüğe ulaşan sözlükte; yazarlar, girdiği entrylerin tamamını silmeye başladılar.

İlk tepki olarak olarak tasarım değişikliğinin ardından entry girmeme kararı alan bir grup yazar, bunun etkili olmamasına karşın entrylerini silmeye başladılar. Bu durum ekşisözlük için çok ciddi bir problem oluşturuyor. Çünkü; ekşi sözlük içerikleriyle ayakta kalan, sadece topluluğa uyum sağlayabilmiş, kaliteli içerik üreten kişilere yazarlık yetkisi veren bir oluşum. Günümüzde bir ürün, bir yayın ya da herhangi başka bir şey ile ilgili bilgi almak ya da yorumlar okumak istediğimizde bile, aramalarımızın sonuna “ekşi” ibaresini ekleyip, sözlükteki bilgilere daha çok güveniyorsak bunun sebebi kaliteli içerikler.


Yazarların entrylerini silme yoluna gitmesi ne gibi sonuçlar doğurur bilinmez ama bu durum bir süre daha sözlük gündeminde kalacak gibi görünüyor. Yazarların bu tutumuna karşılık sözlük yönetimi geri adım atılmayacağı yönünde açıklamalar yaptı. Yeniliklere devam edileceğini belirten Sözlük CEO’su Başak Purut, tepki toplayan tasarımdan geri dönülmeyeceğini ve değişimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bizzat sözlükteki başlıklara göz atmak isterseniz şunlara tıklayabilirsiniz;

Bir Yorum Bırak