En Güzel Bilmeceler

0

Türk Edebiyatı, dünya üzerindeki diğer ülkelerin edebiyatlarına göre çok daha zengin bir içeriğe sahiptir. Zenginliği sadece içerik olarak değil, tarihi açıdan da mevcuttur. İlk Türk devletlerine kadar dayanan bir edebiyat tarihimiz bulunmaktadır. Türk Edebiyatı kendi içinde farklı özelliklerine göre kollara ayrılmıştır. Halk tarafından en çok bilinen, günümüzde de eser üretimi devam eden en büyük kolu ise Halk Edebiyatı’dır. Halk Edebiyatı’nda verilen eserlerin farklı türleri vardır. Bu yazımda da sizlere bir Halk Edebiyatı türü olan bilmecelerden bahsedeceğim.

Bilmeceler günümüzde de çok kullanılan bir türdür. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklara nasihat vermek, doğruyu göstermek için önemli bir araçtır. Hepimiz, küçüklüğümüzde bizi uzun uzun düşündüren bilmecelerle karşılaşmışızdır. “Ben giderim o gider, arkamdan tın tın eder” bilmecesinin cevabının gölge olduğunu bulmak için kafa yormuşuzdur. Bu tür, artık toplumumuzda bir gelenek haline gelmiştir. Çok uzun yıllardan beri bilmeceler hayatımızın bir parçasını oluşturmuştur.


Kolay bilmeceler, hemen çözülebilecek, uzun uzun düşünmeyi gerektirmeyen bilmeceler olarak bilinir. Bilmecelerin cevapları zaten sorunun içinde saklı olsa da, kolay olanlarınki apaçık bir şekilde kendini belli eder. Bir de zor bilmeceler vardır. Bu tür bilmecelerin cevabını bulabilmek için uzun uzun düşünmemiz gerekebilir. Bilmecelerin genel özelliği cevabının soruda saklı olması olsa da, bazı bilmecelerin içinden cevabı çıkarmak o kadar da kolay olmamaktadır.

Bilmece türü edebiyatımızın en değerli türlerinden biridir. Kısa olması ve halkın her kesimi tarafından bilinmesi bu tür için önemli bir avantajdır. Gelenek haline gelecek kadar yaygın olmasının en büyük özelliği de zaten budur. Bu gelenek uzun yıllar devam etmiştir. Benim de bu konudaki en büyük temennim, bu geleneğin asla bozulmaması, çocuklara onları düşündürecek, cevaplarından bir nasihat alacak bilmeceler sorulmaya devam etmesidir.

Bir Yorum Bırak