Erkekler Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü Tercih Etmeli Mi?

16

Okul öncesi öğretmenliği bölümü erkeklerin çok tercih etmediği, daha çok kadınların benimsediği bir bölüm olarak bilinir. Bu yazımda yine üniversite öğrencileri ve tercih dönemindeki arkadaşlar için “Okul öncesi öğretmenliğini erkekler de tercih etmeli mi?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım

Daha önce Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımda da belirttiğim gibi öncelikle kendinize bir yol haritası çizmeli, sahip olduğunuz olumlu ve olumsuz özelliklerinizi tespit ederek, yapmak istediğiniz, mutlu olacağınızdan emin olduğunuz bir bölümü tercih etmelisiniz. Bu konu başlıklarını kendinize göre değerlendirdiğinizde okul öncesi öğretmenliği bölümü de baskın durumdaysa yazımı okumaya devam edebilirsiniz. Eğer bu bölüm sizi mutlu etmeyecek bir meslek sahibi olmanıza sebep olacaksa, başta belirttiğim yazıma giderek, kendinizi yeniden değerlendirin.

► Tavsiye Yazı: Bir Öğrencinin Gözünden Ege Üniversitesi

Gelelim okul öncesi öğretmenliği bölümünde erkekler için neler olduğuna. Aslında kadınlardan farklı bir şey beklemiyor. Sadece annelik iç güdüsü mü denir buna bilemiyorum, kadınlar ve çocuklar daha çok birbiriyle bağdaştırılıyor. Genel olarak da zaten kadınlar çocuklarla, erkeklerden daha iyi anlaşıyor. Ancak bu durum her zaman böyle olmak zorunda değildir. Ve bu durum “erkekler çocuklarla ilgilenmekte başarısızdır” anlamına da gelmez. Belki bir kadından çok iyi okul öncesi öğretmeni olabilir, ancak erkeklerden de iyi okul öncesi öğretmenleri çıkabilir. Tamamen kişinin yeteneğine, kişisel özelliklerine bağlı bir durumdur.

Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Erkek Öğrenciler

Lafı çok uzatmadan okul hayatına geçeyim. Çünkü bu yazıya gelenlerin muhtemelen en çok merak ettiği konulardan biri okul öncesi öğretmenliği okuyan bir erkeğin okulda neler yaşadığıdır. Bildiğiniz gibi ben Ege Üniversitesi‘nde Okul Öncesi Öğretmenliği okuyorum ve 2.sınıf öğrencisiyim. Geçen bu sürede pek çok şey öğrendim ve mesleğe dair yeni keşiflerim oldu. İlk geldiğimde 70 küsür kişilik sınıfta 8-9 erkek olmamız gözümü korkutmuştu. “Napcam lan ben burda” gibi düşüncelere kapılmıştım. Ancak bu çok sorun olmadı. Zamanla sınıfla kaynaştıktan sonra alıştım. Sizde de öyle olacaktır. Tabi bu bölümü tercih edip, okumaya başlarsanız. Zaten bir süre sonra çoğu kıza “birader” gözüyle bakıyorsunuz. Sınıfta sırıtmamaya başlıyorsunuz. Kısacası alışılıyor.

► Tavsiye Yazı: Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Henüz staj zamanlarına gelmedim. Ancak daha önce okul öncesi eğitim kurumlarına incelemelere gittim. Teorik dersleri alırken “acaba yapabilir miyim?” diye soruyordum kendime. Ancak incelemeye gidip çocuklarla baş başa kaldığımda yapabileceğimi gördüm ve korkularım azaldı. Bu mesleğin bir erkek için yapılamayacak bir iş olmadığını anladım. Stajlar başladığında bu duruma daha çok alışacağımı ve çocuklarla daha iyi anlaşıp, onlar için iyi bir öğretmen olabileceğimi düşünüyorum.


Okul Öncesi Öğretmenliği Tercih Edilmeli Mi?

Okul öncesi öğretmenliği bölümüne başladıktan sonra öğrendiğim en önemli şeylerden biri şu oldu: Bir çocuğun hayatını en çok etkileyecek kişi aileden sonra okul öncesi öğretmenidir. Çünkü ana okulları ve diğer okul öncesi eğitim kurumları, çocukların gerçek anlamda ilk sosyal ortamıdır. Bu kurumlarda, hayatı boyunca kuracağı ilişkilerin, iletişimin temeli atılıyor. Ülkemizdeki ilköğretimden itibaren başlayan eğitim sistemi çocukların yaratıcılığını geliştirmeye yönelik değil. Ancak okul öncesi dönemde çocukların yaratıcılığının geliştirilmesi temel amaçlardan biridir. Bu gelişim ne kadar fazla ilerlerse, çocuk da hayatı boyunca o kadar pratik ve yaratıcı olabiliyor. Bu yüzden okul öncesi öğretmenleri aslında öğrencisi olacak bütün öğrencilerin hayatı boyunca yaşayacağı olayların sorumluluğunu üstleniyor.

► Tavsiye Yazı: İzmir’de Üniversite Öğrencisi Olmak

Dışarıdan “çocuk bakıcılığı” tanımlamaları yapılsa da, meslek insanlar tarafından küçümsense de aslında oldukça ciddiyet gerektiren, baştan savma yapılamayacak kadar önemli ve bilinçli olarak yapılması gereken bir meslektir. Bu yüzden bölümü tercih edecek arkadaşlara tavsiyem -sadece erkekler için değil, herkes için geçerli olmak üzere- bölümün ciddiyetinin, insan hayatındaki öneminin farkında olmadan seçiminizi bu yönde yapmayın. Sadece gerçekten istiyorsanız, bu mesleği yaparım diyorsanız bu bölümü seçin.

Erkek Okul Öncesi Öğretmeni

Okul Öncesi Öğretmenliği’nde Erkek Olmak

Diğer bir konu da öğretmenlerin erkek öğrencilere karşı tutumu. Bazı öğretmenler gerçek anlamda bu bölümde erkek öğretmen olmasını istemiyor. Buna göre sınıf içinde tutum geliştiriyor ve bu düşünceyle derslerini işliyor. Daha önce bana bu şekilde davranan birine denk gelmedim ama şahit olduğum bu tarz olaylar oldu. Erkekler, bu bölümü okurken bazı derslere ilgisiz kalabiliyor. Bu bir gerçek. Dersin adı “Anne-Çocuk Beslenmesi” ise bunu çok da garipsememek gerekir. Ama genel anlamda bütün derslere, bölümle alakalı her şeye ilgisiz kalmak, bunu isteyerek ya da istemeden yapan biri için işkenceye dönüşebilir. Yazı içinde birkaç kez belirttiğim gibi, tüm bunları düşündükten sonra bölüm tercih edilmelidir.

► Tavsiye Yazı: Türkiye’de Mezun İşsizliği En Yüksek Olan Bölümler

Son Sözler

Benim bu bölümü tercih sebebim; hem bu mesleği yapabileceğime -hatta şu aralar akademisyen olabileceğime bile- inanmam ve diğer öğretmenliklere göre nispeten daha fazla iş imkanı, atanma olasılığı olmasıydı. Şu an 1 buçuk yılımı bu bölümde doldurmak üzereyim. Ve bu bölümü tercih ettiğim, bu bölümde bulunduğum için kesinlikle pişman değilim. Şu an için mutluyum. Bölüm ya da sınıf tekrarım yok, alttan 2 dersim dışında bir sorunum da yok. (Onlara da uyanamadım :D) Bir yandan da ne olur ne olmaz diye açıktan okumaya devam ettiğim, bıraktığım eski bölümüm Kamu Yönetimi var.

Okul öncesi öğretmenliğiyle ilgili öğrenmek istediklerinizi, bu yazıda cevabını bulamadığınız soruları yorum kısmından yazabilirsiniz. Elimden geldiği kadar cevaplamaya, yol göstermeye çalışırım.

16 YORUMLAR

  1. Ben bir sınıf öğretmeniyim ve okul öncesi öğretmeni olan arkadaşlarımı gözlemlediğimde uzun vadede zorlandıklarını duyuyorum, genel idareci kadrosuna geçmeyi hedefliyorlar. Gerçekten çok zor alan okul öncesi öğretmenliği.

  2. Merabalar ben şuan gaziantepte paramedik bölümü okuyorum normalde tm çkşlym okul öncesi öğretmenligide geliyo bana şuan merkezi puanla geçiş yapabilirm kafami karisrltran atanma ihtimali olan bir bölümmü ve gidince pişman olurmuyum

  3. Anladm mesleki olarak snf ogretmenliginden ve diger branş ögretmenliğimden rahat olduğunu biliyorm ilerisi için görüş ne olur ve benim puanım aydın ve antalya ya yetiyo bu ikisi arasindan eğitim ve sosyal açdan hangisi iyi acaba fikriniz varmı

  4. Anladm mesleki olarak snf ogretmenliginden ve diger branş ögretmenliğimden rahat olduğunu biliyorm ilerisi için görüş ne olur ve benim puanım aydın ve antalya ya yetiyo bu ikisi arasindan eğitim ve sosyal açdan hangisi iyi acaba fikriniz varmı

  5. Merhabalar okul oncesi ve turkce ogretmenligi arasinda gidip geliyorum meslek olarak dusununce okul oncesi daha iyi geliyor ama bi kac sorum var anaokullarinda ogretmen yaninda calisan bakici temizlikci yada yardimci gibi biri bulunuyor mu bu her anaokulunda mi var yoksa sadece buyul olanlarda falan mi bide bu zorunlu egitimie gecisi hakkindaki bilgilerin neler yani bu sene okumaya baslasam 4 sene sonra bitecek okul o zamana olur mu yada o zamana kadar ihtiyac biter mi hani iki yillik ookuyanlar falanda ogretmen olabiliyo mu

    • Bakıcı ya da temizlikçi diğer yardımcılar öğretmenin yanında durmaz, öğrencilerin ihtiyaçları için orada bulunur. Öğretmenin görevi başka onların görevi başkadır. 4 yıl sonra da önü açık bir bölümdür.

  6. Okul öncesi öğretmenliğinden özel eğitim öğretmenliğine geçmek mümkünmüdür 2017 lys puanımın yettiği bir çok üniversite var cevaplarsanız sevinirim

  7. ben sinif öğretmenliginden daha rahat oldugunu düşünüyorum ama tek korkum üniversitede çocuk şarkıları nı felan soylettiriyolarmis bu dogrumu böyle bi ders varmı yada bunun gibi uygulama dersleri

Bir Yorum Bırak