Ev Arkadaşı Nasıl Olunmaz?

1

Evet, başımdan geçenlere dayanarak nasıl ev arkadaşı olmamanız gerektiğini anlatma ihtiyacı duydum.

İlk olarak her şeyinizi değilse bile çoğu şeyinizi anlatın ki en ufak tartışmada çatır çatur yüzünüze vurulup olaylar saptırılabilsin. Samimiyet kurun, temiz olun, dikkatli olun ki evden ayrılma aşamasında samimiyetsiz, umursamaz ve pis damgasını kolaylıkla yiyebilin. Eşyalarınızı paylaşın ki siz ondan bi’şey istediğinizde arkanızdan “ay bu da benden geçiniyor” denilebilsin. Gelenine gidenine karışmayıp rahat etsin diye ara sıra misafiri varken evden uzaklaşın, odanızda takılın ki yeni gelin gibi misafir önüne çıkmıyorsunuz diye suratsız olabilesiniz. Çamaşır makinesinde iki gün çamaşır bırakınca “kokuyor” çıkar demek yerine “ya kokar canım” deyin ki “ay makine temizlemek amaçlı değil mi niye koksun” tepkisinde “mal mısın” diye soramayın. “Sular yok şimdi makineye çamaşır atma” demeyin ki “aa suyla mı çalışıyor makine” sorusuna altınıza “sıça sıça gülemeyin”. 1,5 ile 2’yi çarpmaya çalıştığında önüne hesap makinesi koyun ki cevabı 2,5 bulmasın mesela.


Eve çıkarken ya da ev arkadaşı alırken arkadaşlık sözleşmesi olup olmadığını sorun ki, akşamları beraber yemek yemiyor benle diye tribe girmesin. Sevgilisiyle kanka olup, tüm kankalarını kardeş edinmeniz gerektiğini düşünebilir zira. Kendi odasında çiçekler, böcekler, kelebekler fink atıyor diye sizin odanızdaki bordo perde, siyah tül ona batarken, kullanmadığı eşyalarınızı da ansızın bi kovanın içine tıkılmış şekilde bulabilme ihtimaliniz? Peki ayakkabılıkta ona da yer açılsın diye kilere koyduğunuz ayakkabılarınızın üstüne konulmuş elektrik süpürgesi? Duvarlarını kova kova suyla yıkadıktan sonra sen iki kere şampuan yapıyorsun ondan çok geliyor su faturası tepkisiyle karşılaşmanız?( fatura 54 tl gelmiştir…) Uyurken odanıza girilip çat diye ışık açılıp uyuyor muydun sorusuyla karşılaşınca ne yapın peki biliyor musunuz, aq salağının götüne tekmeyi basın ki “sizin tavırlarınızdan rahatsız olup evden ayrılacak kişi” konumuna o gelemesin. Full eşyalı evinize aldığınızdan ayrılırken “eşyam olmayacak benim ihtiyacım olanları bana satar mısın” diyecek kadar gevşeyemesin. Karşınızdakinin tüm yüzsüzlüklerine rağmen geri adım atmayın, nasılsa kötü kişi her halükarda siz olacaksınız. ve hep dediğim gibi bunlarla uğraşmanın tek yolu;

Bükemediğin ele vereceksin.

1 YORUM

  1. Bu devirde tanımadığımız kişilerle ev arkadaşlığı kurmak tehlikeli ve riskli bir şecimdir, ev arkadaşlığı seçimini yaparken öncelik tanıdık olması birinci şart olmasıdır.

Bir Yorum Bırak