Filmlere Sesler Nasıl Ekleniyor?

4
Filmlere Sesler Nasıl Ekleniyor

Sinemalarda ya da TV’de izlediğimiz filmlerin arka planında pek çok çalışan vardır. Biz genellikle ekranlarda yer alan kişileri, yani ünlü oyuncuları görürüz. Sinema sektörünün en çok kazananları ve şöhret sahipleri de onlardır. Oyunculuklarını sergilemek için yoğun bir şekilde çalışırlar. Ancak arka planda o film için çalışan insanlar da oldukça fazla çaba gösteriyor. Bu yazımda sosyal medyada denk geldiğim bir videodan hareketle film seslendirme ekiplerinin nasıl çalıştığını anlatacağım. “Filmlere sesler nasıl ekleniyor?” sorusuna cevap verecek bir de video paylaşacağım.

Bir film çekiminde, görüntülerin üzerine seslerin nasıl eklendiğini, bu seslerin hangi ortamlarda oluşturulduğunu çok iyi anlatan ilginç bir videoya denk geldim. Videoda bir kadın ve bir erkek çalışan, görüntülerle eş zamanlı olarak uygun sesler çıkarıyor. Bu sesleri oluşturmak için çekimlerin yapıldığı ortamda bulunan maddelerle çalışıyorlar. Deniz kenarında bir çekim yapılmışsa suyu, taşlı bir yolda çekim yapılmışsa taşları kullanıyorlar.


Film Seslendirme Ekipleri Nasıl Çalışıyor?

Bu yazımın ilham kaynağı olan bu video oldukça ilgi çekici. Bizim arka planında nelerin döndüğünden haberdar olmadan izlediğimiz filmler hangi ortamlarda oluşturuluyor, sesler nasıl hazırlanıyor, oldukça güzel bir şekilde anlatılmış. Bunu oldukça büyük bir ciddiyetle ve profesyonelce yapmaları, basit gibi görünen bir işin aslında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Meslek hayatında ne yaptıkları sorulduğunda bunu anlatmaya çalışmaları bence bu videoyu izlemeyenler için pek açıklayıcı olmayacaktır. Bu ortamı bir videoyla görmek bile bu kadar etkileyici olabilirken, yerinde izlemek ayrı bir keyif verici olmalı. İnsanın film seslendirme ekibine katılası geliyor.

Diğer taraftan, videoyu izledikten sonra “acaba izlemese miydim?” diye düşündüm. Çünkü her film izlediğimde, seslere dikkat edip, “şimdi bu sesleri şöyle yapıyorlardır” diye düşünerek filme olan dikkatimi dağıtacağım.

4 YORUMLAR

  1. Bilgiler için teşekkürler. Arkadaşlarım bana da muhakkak film seslendirmelerinde yer almalısın diyor fakat iş bulabileceğimi düşünmüyorum zaten herhangi bir eğitimimde yok ama sesim çok uygun bu tarz konulara.

  2. Geçenlerde korku filmi sesleriyle ilgili bir video izlemiştim. Görüntü olmamasına rağmen sesler baya ürkütücüydü. Bu videoda oldukça başarılıymış taşlı sahil kısmını bir kaç kere izledim..

Bir Yorum Bırak