Web sitesi sahiplerinin en çok üzerinde durduğu konulardan birisi Adsense’dir. Çoğu zaman “Adsense nasıl alınır” ya da “en hızlı adsense alma yöntemi” gibi araştırmalar yapılır. Google Adsense, bir reklam pazarlama platformudur. En kaba tanımıyla, Adworks üzerinden ücret karşılığı verilen reklamları hedeflenen sitelerde göstermeye yarayan ve gösterimlerden site sahibinin para kazanmasına olanak sağlayan bir platformdur.

Ancak para kazanmak deyince “hemen üyelik başvurusu yapayım” diye atlamamak gerekir. Çünkü Adsense üyeliği almak o kadar da basit bir olay değildir. Webmasterlar arasında oldukça dert edinilen bir politikaya sahiptir. Üyelikleri onaylamak için onlarca farklı kritere sahip olunmasını bekler. Adsense üzerinden para kazanmak için de tabi ki öncelikle bir web sitesine ve üyeliği onaylanmış bir adsense hesabına sahip olmanız gerekir.

Şimdi sizin zaten bir web siteniz olduğunu ve Adsense üyeliğinizin henüz onaylanmadığını varsayarak anlatmaya başlıyorum. Çünkü pek çok web sitesi sahibi uzun uğraşlarının sonucunda Adsense hesabına sahip olamamaktan şikayetçi.

Adsense Hesabı Onaylatmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken nokta sitenizin zengin ve özgün içeriğe sahip olmasıdır. Yeni bir site açıp 10-15 içerik girdikten sonra Adsense başvurusu yapmak yanlış bir hareket olacaktır. Yine de yeni sitenize Adsense başvurusu yapmak size kalmıştır. Bu durumun Google tarafından açıklanan kesin bir olumsuz etkisi yoktur, ancak genel kanı yeni siteye Adsense başvurusu yapmanın, hesabın onaylanmasını geciktirdiği yönündedir. Yani siteniz zengin ve özgün içeriklere sahip olduğunda da erken başvuru yapmışsanız onaylanmama sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Sabırlı olmanız gerekir. Sitenize eklediğiniz içerikleri özgün bir şekilde girin. Görsellerle (mümkünse özgün görsellerle) destekleyin ve içeriği oluştururken kendinize şu soruyu sorun; “ben başka bir yerde bu yazıyı görsem okur muyum?”, “bu yazıyı başka bir yerde okuduktan sonra olumlu bir görüşe sahip olur muydum?”. Eğer bu soruların cevapları olumlu yöndeyse doğru yoldasınız demektir.

Sitenizin konusu ve içeriğine oldukça dikkat edin. Sitenizi oluştururken izlediğiniz yolu sürekli sorgulayın ve doğru yolda olduğunuzdan emin olun. Sitenizi oluştururken ayrıca kendinize şu soruları sorun; “ben bir işletme olsam, reklamımın bu sitede yayınlanmasını ister miyim?”, “bu sitenin konusu, bir işletmeden reklam alacak nitelikte mi?”. Tüm bu sorular sadece “Adsense hesabı nasıl açılır?” sorusunun cevabı için değil sitenizin niteliği için de önemlidir.

Sitenizin altyapısının sağlam olduğundan emin olun. Sitenizi optimize edin ve Google Hız Testi puanına önem verin. Test sonucu ortaya çıkan hataları minimum düzeye indirmeye çalışın. Bunun için araştırmalar yapın ve gerekirse profesyonel bir yardıma başvurun.

Buraya kadar her şeyi doğru yaptınız, ya da doğru yaptığınızı düşünüyorsunuz. Sitenizdeki içerikler elle tutulur bir sayıya ulaştı ve tamamı özgün. Artık Adsense başvurusu yapma zamanının geldiğini düşünüyorsunuz. Başvurunuzu yaptınız. Muhtemelen birkaç gün içinde geri dönüş alacaksınız. Bazen süre uzayabilir, bu da aklınızın bir köşesinde kalsın. Ve beklediğiniz o mail geldi. Ancak içeriği pek de hoşunuza gitmedi. Çünkü mailde Adsense hesabınızı onaylamadıkları yazıyor. Bu durumda da canınızı sıkmanıza gerek yok. Bazen doğru yolda, doğru hamleleri yapsanız bile Google sizi kabul etmeyebilir. Bu konuda Google’ın bile bazen tutarsız olduğunu söylemek gerekir. Şimdi yapmanız gereken şey sabırlı olmak. Üstelemek, her olumsuz mailden sonra başvuru yapmak da yanlış olur. Kendinize biraz zaman tanıyın, sitenizi tekrar gözden geçirin. Arayı da çok açmadan tekrar başvuru yapın. Tüm bu çabalarınızın sonucunda elbet bir gün Google size olumlu yanıt verecektir. Tabi gerçekten doğru hamleler yaptıysanız…


En Hızlı Adsense Hesabı Nasıl Alınır?

Biz insanlar çoğu zaman gereken sabrı göstermeyi başaramayabiliyoruz. Bu konuda da durum değişmeyebilir. Hızlı bir şekilde Adsense sahibi olmak için farklı kaynaklardan araştırmalar yapabilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken şeyler zaten bellidir. Bu yüzden genellikle webmaster forumlarında illegal olarak Adsense hesabı alan ve karşılığında ücret talep kişilere biat etmemelisiniz. Bu parayı gönderip yine de Adsense hesabı alamayacağınız anlamına gelmiyor. O kişiler size kendi yöntemleriyle bir Adsense hesabı alabilir, ancak hesap bir süre sonra kapandığında daha büyük bir hüsran yaşayabilirsiniz. En sağlam ve doğru olanı tamamen kendi çabanızla bu işi başarmaktır.

Google Adsense
Google Adsense

Ben Blogdede için Adsense hesabını 9. ayın sonlarına doğru onaylattım. 9 ay içinde girdiğim içeriklerin tamamı özgün ve kaliteli olmasına rağmen (en azından bana göre öyle) bu süre boyunca Adsense’den hep olumsuz yanıt aldım. Fakat içerik girdikçe, site zenginleştikçe Adsense’in gözündeki değerim de arttı ve sonunda hesabım onaylandı.

Sonuç olarak en hızlı Adsense hesabı almak için yapmanız gerekenler burada yazanların dışında çok da farklı şeyler olmamalı. Sabırlı olun ve Google’ın size olumlu geri dönüş yapacağı günü bekleyin.

Adsense Almak İçin Kısaca Madde Madde Yapacaklarınızın Listesi;

 • Gmail hesabı alın, bütün bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girin. Zaten kriterlere uygun bir hesabınız varsa onu da kullanabilirsiniz.
 • Eksiksiz bir Google+ profili oluşturun.
 • Blogunuzu iyi optimize edin. Ziyaretçi için en uygun web sitesi düzenini oluşturun. Bu konuda yukarıdaki paragrafta bahsettiklerimi uygulayabilirsiniz.
 • En az 400 kelime ve 30 adet, alakalı konularda makaleler yazın veya yazdırın.
 • Bu makaleleri ekleyeceğiniz en az 5 kategori olsun.
 • 5 kategoriye zaman aralıklarını göz önünde bulundurarak 6’şar makale yayınlayın.
 • Makalelerinizde değindiğiniz konular için güçlü sitelere link çıkışı yapın.
 • Makalelerinizde farklı kaynaklara başvurduysanız kaynakça kullanın.
 • Makalelerinizi yayınladıktan sonra başta Google+ olmak üzere sosyal medya sitelerinde paylaşın.
 • Web siteniz için önemli sayfaları eklemeyi unutmayın. Bu sayfalar şunlardır;
  – Kullanıcı Sözleşmesi
  – Hizmet Politikası
  – Çerez Bildirisi
  – Hakkımızda
  – İletişim
 • Sabırsız olmayın, en az 3 hafta bekledikten sonra ilk başvurunuzu yapın.
 • Onaylanmazsa biraz daha zaman tanıyın ve ikinci başvurunuzu yapın.

Bu maddeleri doğru uyguladığınız taktirde en kısa sürede bir adsense hesabına sahip olacaksınız.

Son Tavsiyem: Adsense hesabı alana kadar farklı reklam platformlarına yönelmek isteyebilirsiniz. Ancak güvenilir olmayan reklam şirketleriyle çalıştığınızda başınıza olmadık işler gelebilir. Adhood Ödeme Yapıyor Mu? isimli yazımda Adsense onay almadan önce Adhood şirketiyle ilgili benim başımdan geçen olayları anlattım.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

2 YORUMLAR

 1. Adsense alınması bu aralar iyi gibi dedikleriniz doğrultusunda işlem uygulandığı taktirde büyük ihtimalde adsense onayınız gerçekleşir.

Bir Yorum Bırak