Güne Zinde Başlamanın 6 Yolu

0
young woman smiling and stretching in bed

Mutlu bir yaşam için öncelikle güne nasıl başladığınız önemlidir. Bunun için sabah kalktığınızda yenilenmiş, odaklanmış olmanız ve kendinizi canlı hissetmeniz gerekir. Gün içinde nasıl bir gün geçireceğiniz sabah hangi ruh halinde uyandığınız ile doğru orantılıdır. Sabah kalktığınız andan itibaren güzel bir gün geçirmek için bunlara dikkat edin!

1- Kahvaltı edin!

blogdedekahvalti

Kahvaltının, öğünler arasında en önemlisi olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu öğünü atladığınız takdirde, son yediğiniz yemek akşam yemeği olacağından kendinizi halsiz ve enerjisiz hissedersiniz. Güne, size enerji verecek sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın ve öğlen yemeğine kadar sizi ayakta tutacak atıştırmalıklarınızın yanında olduğundan emin olun.

2- Kafeinden uzak durun!

blogdedekafein

Ayılmak için kahve tercih edenlerdenseniz, bu sizin için çok zor bir adım olabilir. Kafein diuretic olduğundan yani vücudunuzda sıvı kaybına neden olur. Akşamları yatmadan önce yemek yediğimizden, sabahları vücudumuzun sıvıya ihtiyacı olur. Su, taze meyve suyu veya greyfurt suyu güne daha zinde başlamanız için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Aynı zamanda sıcak suyun içine bal, limon, zencefil karışımı hem dolaşım sisteminize hem de bağışıklık sisteminize iyi gelir.


3- Egzersiz yapın!

blogdedeegzersiz

Sabah kalktığınızda yapacağınız Birkaç esneme hareketi ile vücudunuzu gevşetebilirsiniz. Eğer kalkabiliyorsanız, sabah erken kalkıp Birkaç kilometre koşarsanız, serotonin seviyenizi yükseltmiş olursunuz. Ayrıca sabah kalktığınızda, ayakta gerinmekte, kalktığınızda zinde olmanız için çok yararlıdır.

4- Derin nefes alın!

blogdedederinnefes

Yataktan ilk kalktığınız an, derin nefes alın, verin. Bu kafanızın rahatmasını sağlayacaktır.

5- Etrafınızın sakin olmasına özen gösterin!

blogdededuzenlioda

Kimse karmaşık ve düzensiz bir odaya uyandığında mutlu olmaz. Mutlu olmayacağı gibi aklını da toplayamaz. Bu nedenle yatmadan önce odanızdaki dağınıklıkları toplarlayın. Sabah eşyalarınızı arayıp da bulamamanız gibi bir sorun yaşamayacağınızdan güne stresli de başlamayacaksınız.

6- Odanızın rengini gözden geçirin!

blogdedesarioda

Çevreniz nasıl bir ruh halinde olacağınızı ve beyin süreçlerini çok etkileyen faktörlerden biridir. Belirli renkler, bunlar arasında sarı modunuzun yüksek olmasını sağlar. Odanızı düzenlerken ve dekore ederken ruh halinizi olumlu yönde etkileyecek renkler seçmeye ve buna göre bir düzen oluşturun.

Son Olarak;

İşe/okula giderken, otobüste, sokakta, boş zamanlarınızda blogdede’yi okuyarak zihninizi açabilirsiniz. Sosyal ağlar üzerinden bizi takip ederek size kendimizi hatırlatmamıza izin verin.

 

Bir Yorum Bırak