Güzel Konuşmak En Verimli Sanattır

0

Tüm sosyal ilişkiler ve bağlantılarda kendini iyi ifade etmeyi başaran, ses tonunu etkili güzel kullanan, muhatabı ile en doğru şekilde iletişimi yakalayan kişilerin özgüveni gelişir. Böylece dahil olduğu sosyal ortamlarda daha girişken olmak gibi çok önemli kişilik özelliğine sahip olurlar. Çünkü sade ve etkili konuşarak, iyi derecede gözlem, yorum yapma ve ifade yeteneğine sahiptirler. Böyle insanların da düşünceleri diğerlerinden daha fazla önemsenir. Birçok meslek grubunun güzel ve etkili konuşabilmeleri işlerinin doğası gereği şarttır. Daha doğru bir deyişle; bazı iş gruplarında başarı kazanmak için bu alanda kendisini geliştirebilmiş olmak gereklidir. Örnek vermek gerekirse iyi bir avukat, halkı etkisi altına alması gereken siyasi lider veya işinin ehli bir öğretmenin kesinlikle etkili konuşma yetisine hakim olması gerekir. Bu görüşü destekleyen en ünlü Mevlana sözleri ve deyişlerinden biri de “Kır zincirini; hür gez, hür konuş, Yok mu altından ve gümüşten bir kurtuluş?“ ifadesidir.


Bugünün İletişimi: Sosyal Medya

Son yıllarda büyük kullanıcı kitlelerine ulaşan sosyal medya ağları insanların kendilerini ifade etmek için en rahat eriştiği platformlar. Facebook, twitter ve instagram’ın başını çektiği bu platformlar sayesinde insanlar kendilerini doğru ifade etmek için en güzel instagram sözleri ve facebook iletilerini bulmaya çalışıyor. Takipçilerine ya da muhataplarına iletmek istedikleri mesajları olabilecek en uygun ifade etmek için oluşturulmuş metinler sayesinde güzel sözleri seçip sevdiklerini mutlu etmenin kolay bir yolunu da bulmuş oluyorlar.

Tatlı Dil Yılanı Deliğinden Çıkarır

Konuşmayı öğrendiği andan itibaren her birey günlük hayatındaki tüm problemleri iletişimle yani konuşarak halletmek durumunda. Sözlerin önemini ortaya koyan bu durum hayatımızı şekillendiren önemli bir etken aynı zamanda. Bu yüzden ifade yeteneğimizi güçlendirmek ve geliştirmek için bu alanda yetkinliği ile bilinen tarihi kişilerden ve düşünürlerden de yararlanırız. Örnek vermek gerekirse Mevlana ya da Yunus Emre sözleri ile kendini ifade eden insan bu bilge kişilerin anlamlandırdığı sözlerin gölgesinde serinlemiş olur. Sözlerin doğru kullanımı sayesinde anlaşıldığı ve hayranlık duyulan bir hayatı yaşar.

Bir Yorum Bırak