Herkesin Kullanması Gereken 5 Takviye

0

Eğer yağsız kas kütlesi oluşturmak istiyorsanız, diyetinize eklemeniz gereken 5 önemli takviye vardır. Daha fazla bilgi için makalemizi okuyun!

  1. Peynir altı suyu proteini (whey)

Yeni araştırmalar, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram protein tüketiminin, genel sağlığı ve yağsız vücut kütlesini geliştirmek ve en üst düzeye çıkarmak için çoğu zaman yeterli olmadığını göstermiştir. Bu sınır, kas geliştirmek için değil, sağlığı korumak ve hastalıklardan kaçınmak için konulmuş bir alt sınırdır.

Yağsız kütle, kemik sağlığı, uzun ömürlülük (hala tartışılabilir) ve genel olarak vücut gelişimi için, bundan çok daha yüksek alımların daha uygun olduğu görülmektedir. Daha yeni ve daha ayrıntılı veriler çoğu insanın, özellikle aktif insanların günde kilogram başına 1.2 ila 1.6 gram arasında protein alması gerektiğini göstermektedir.

Peynir altı suyu proteini, mikrobesinler, gıda hacmi, lezzetlilik, vb. gibi çeşitli nedenlerle, tam gıdaların yerine geçmemelidir. Aksine, bir takviye olarak görülmelidir. Bununla birlikte, diyetinize ek olarak, bazı öğünler için (yulaf ezmesi, smoothies, antrenman sonrası içecekler, krep hamuru vb. gibi öğünlerin yanında) bir atıştırma ya da protein booster olarak kullanıldığında inanılmaz derecede yararlı olabilir.

  1. D vitamini

D vitamini eksikliği oldukça yaygındır. Kuzey Amerika’da yaşayan insanların yaklaşık %42’sinin D vitamini seviyeleri, “yetersizlik” aralığında yer almaktadır. Bunun sebepleri arasında, genetik, coğrafi konum, çoğunlukla kapalı yaşam tarzımız ve mikro besinler açısından zayıf beslenme sayılabilir.

2000’li yılların ortalarındaki büyük D vitamini çılgınlığı, D vitamini eksikliğinin negatif sonuçlarını büyük ölçüde azaltmış olsa da, günümüzde hala düşük D vitamini seviyeleri, üst solunum yolu enfeksiyonları (örn. soğuk algınlığı ve grip) gibi hastalıkların artan oranları ile yakından ilişkilidir. D vitamini takviyesi kullanımı, sporcularda performansı ve kemik sağlığını olumlu etkileyebilir. D vitamini takviyelerini fitbull gibi en çok tercih edilen güvenilir internet sitelerinden temin edebilirsiniz.


  1. Kreatin

Takviye dünyasında, üzerinde yapılan ve 30 yılı aşkın süredir devam eden geniş bir araştırmaya ek olarak, egzersiz kapasitesini geliştirmek ve hacim bazlı kas kazanımlarına yardımcı olmak için tekrarlanabilir ve güvenilir sonuçlar veren tek ürün belki de kreatin monohidrattır.

Kreatinin insan vücudundaki temel işlevi, kısa ve yoğun antrenmanlar sırasında ATP’yi hızlı bir şekilde yenilemek için kaslara bir fosfat kaynağı sağlamaktır. Kısa, yoğun egzersizler sırasında, kreatin fosfat depolarınız hızlı bir şekilde tükenir. Bu da, vücudunuzun ATP sentezleme ve kaslarınızın kasılma yeteneğinizi sınırlar. Kreatin takviyesi kullanmak kreatin fosfat depolarının dolmasını sağlar ve ATP üretim kapasitenizi geliştirir.

  1. Balık Yağı

Vücudunuzda bulunan yağ asitleri, sadece enerji sağladıkları için değil, aynı zamanda vücudunuzun enflamatuvar fonksiyonlar ve hücre içi sinyaller de dahil olmak üzere biyolojik işlevlerini düzenledikleri için çok önemlidirler.

Çok fazla duyduğumuz iki temel yağ asidi omega 6 ve omega 3’tür. Her ikisi de oldukça önemlidir. Bununla birlikte, genellikle ihtiyacımız olandan daha fazla omega 6 alırken, ihtiyacımız olduğu kadar omega 3 tüketmeyiz. Balıklar (özellikle yağlı balıklar) mükemmel bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır.

  1. Uyku

Uyku en önemli takviyedir. Daha hızlı iyileşmek, daha güçlü olmak, sağlıklı kalmak ve daha uzun yaşamak istiyorsanız, iyi uyuduğunuzdan emin olun!

Eğer sıkı antrenman yapıyor ve doğru besleniyorsanız, ama uyku düzeniniz bozuksa, istediğiniz hedefler bakımından pek ilerleme kaydedemezsiniz.

İşte daha fazla uyuyabilmek için uykunuzu “desteklemenin” birkaç yolu:

  1. Televizyonunuzu yatmadan birkaç saat önce kapatın.
  2. Odadaki ışıkları söndürün.
  3. Telefonunuzu yatakta kullanmayın.
  4. Bir uyku programı geliştirin. Bu uyku alışkanlıklarınızı değiştirecektir.
  5. Meditasyon, magnezyum takviyesi, okuma, beyaz gürültü vb. gibi minimal invaziv uyku yardımcılarını deneyin.

Bir Yorum Bırak