Hosting Firma Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

0
En İyi Hosting
En İyi Hosting

Bir web sitesinin en temel yapı taşlarından biri hosting, yani web alanıdır. Web sitesi açmak için mutlaka gerekli olan hosting alanında hizmet veren çok sayıda firma bulunur. Bu firmalara ait web sitelerinden yüzlerce farklı hosting paketlerine ulaşmanız mümkündür. Bu kadar çok seçenek varken hangisini alacağınıza karar verememeniz de oldukça normal bir durumdur. Bu yazımda, hosting seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, hosting firması seçiminin nasıl yapılacağından ve ne tür bir hosting paketi satın alınması gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle web sitenizi ne üzerine açmak istediğinizi belirlemelisiniz. Açmak istediğiniz konu basit bir konuysa hosting başlangıç paketleri yeterli olabilir. Sırf fiyatı yüksek diye basit bir site için limitsiz paket almak oldukça saçma bir karar olur. Örnek olarak bir kişisel blog açmaya karar verdiyseniz, bunun için başlangıçta küçük paketler yeterli olacaktır. Siteniz ziyaretçi aldıkça ve içerikleriniz arttıkça, ihtiyacınıza uygun yeni bir pakete yükseltme yapabilirsiniz. Ancak başlangıçta yüksek paket almamalısınız.


Yine aynı şekilde detaylı, binlerce üyeyi kısa bir süre içinde edinebileceğiniz, sürekli ve fazla sayıda içerik girmek üzere açacağınız bir web sitesi için de başlangıç paketi almanız saçma olacaktır. Bu tarz web siteleri için limitsiz paketler uygun olabilir. Ancak her sitenin ihtiyacı farklıdır. Birden fazla siteniz varsa ve paylaşımlı hosting paketleri sizin ihtiyacınızı karşılayamayacaksa, reseller ya da sunucu kiralama yoluna gidebilirsiniz.

Hosting paket seçimi kadar önemli olan bir başka konu da hosting firma seçimidir. Host firmaları yerli ve yabancı lokasyonlu olarak hizmet vermektedir. Siz hizmetleriniz için en uygun host firmasını seçmeye özen göstermelisiniz. Türkiye lokasyonlu hizmet sağlayan firmaların, yabancı lokasyondan hizmet sağlayan firmalara göre bir adım önde olduklarını da belirtmek gerekir.

Bir Yorum Bırak