Instagram Kaydedilenler Özelliği Nedir?

1

Instagram, 2010 yılından beri kullanılan ücretsiz fotoğraf ve video paylaşılan bir sosyal medya uygulamasıdır. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından geliştirilmiştir. 2012 yılında Facebook tarafından satın alınmıştır. Diğer sosyal medya uygulamalarına bağlantı vermesi, mesajlaşma olanağı ve çeşitli ilgi alanları ile ilgili hesapların takibi ile kısa sürede çok sayıda kullanıcıya ulaşmıştır. Çeşitli yenilikler ile uygulamada iyileşmeye gidilmektedir. Bunlardan biri de Aralık 2016 itibari ile kullanılmaya başlanan kaydetme özelliğidir.

Instagram kaydetme özelliği ile kullanıcılar, beğendikleri fotoğraf ve videolara gönderilerin altında bulunan kaydetme butonuna tıklayarak daha sonra da erişebilmektedirler. Instagram sosyal medya uygulamaları arasındaki yerini, getirdiği güncellemelerin de katkısı ile sağlamlaştırmaktadır. Instagram’da yüklenen fotoğraflara çeşitli filtreler eklenebilmesi de amatör fotoğrafçılar için oldukça cezbedicidir.


Instagram Gönderi Kaydetme

Kaydetme özelliği kullanılmaya başlanmadan önce, Instagram kullanıcıları beğendikleri ya da daha sonradan görmek istedikleri gönderilere daha sonra erişmek için tekrar paylaşım profiline giriyor, ekran görüntüsü alıyor ya da Instagram direct ile kendilerine mesaj olarak gönderiyorlardı. Bu durum sırasıyla zaman kaybına, telefonun hafızasının dolmasına ve mesaj kutusunda kalabalığa sebep olmaktaydı. Kaydedilenler özelliği, gönderilerin altında bulunan bir işaretleme kutucuğu ile beğenilen gönderilerin birlikte yer aldığı ayrı bir sayfada veri tabanı üzerinde depolamaya olanak sağlamıştır.

Kaydedilenler arasından seçilenlerden koleksiyonlar da oluşturulabilmekte ve istenildiği zaman bunlar düzenlenip silinebilmektedir. Böylece birkaç tıklama ile verilere kolayca ulaşılmaktadır. Kaydedilen fotoğraf ve videolara yalnızca kullanıcı kişi erişebilmektedir. Bu kayıtlarla ilgili profil sahiplerine bir bildirim gitmemektedir. Bu durum kullanıcılar için önemli bir avantajdır. Böylece profil sahipleri sık gelen bildirimlerle rahatsız edilmemektedir. Ayrıca oluşturulan koleksiyon ile kullanıcılar keyifli vakit geçirmekte ve bu gönderileri arkadaşları ile de paylaşmaktadır.

1 YORUM

  1. İnstagram kaydetme özelliği bence İnstagramın en faydalı özelliklerinden birisi. Eskiden hoşumuza giden fotoğrafların ekran fotolarını alırdık şimdi kaydediyoruz ve istediğimiz zaman fotoğrafı bulabiliyoruz.

Bir Yorum Bırak