Instagram’daki Son Yenilikler

1

Instagram, son zamanların en fazla kullanıya sahip sosyal medyalarından biri. Her geçen gün yeni kullanıcılarla hızla büyüyen Instagram, son yenilikleriyle de diğer rakip sosyal ağların da ipini çekmeyi amaçlıyor. Piyasaya ilk çıktığı zamanlar diğer sosyal medya sitelerine göre çok kullanışlı olarak görünmeyen Instagram, zamanla kendini geliştirmiş ve alanında oldukça önemli bir konuma yerleşmeyi başarmıştır.

Önceleri sadece fotoğraf paylaşmak amacını taşıyan uygulama, zamanla ‘DM” olarak adlandırılan mesajlaşma sistemini eklemiştir. Daha sonra bildirimlerine ağırlık verip bir de yanında keşfet alanı açarak kullanıcılarının birbirleri ile daha fazla etkileşim haline girmesini sağlamıştır. Instagram kullanıcı sayısı sadece bu iki yenilik ile bir hayli artsa da, uygulamayı geliştiren yazılımcılar bunu yetersiz görmüş olmalı ki, etiket olayını, Boomerang ve Layout gibi yenilikleri de getirmeyi başardılar. Yeni çıkan sosyal ağlar Instagram’ın ipini çekmek üzere iken, tüm Dünya üzerinde yankı uyandıran Instagram Stories bölümünü bir güncelleme ile piyasaya sürdüler. Bu yeniliğin en büyük rakiplerinden biri Snapchat’i taklit ettiği düşüncesi yaygın olsa da, büyük rağbet gördü. Sonraki zamanlarda Stories üzerinde çalışan Instagram yazılımcıları, uygulamaya bir kaç yenilik daha ekledi. Story olarak mesaj yollayabilmenin yanı sıra DM üzerinde de çalışıp geliştirmeler yapıldı. Tüm bu yenilikler sayesinde şu an Instagram’ın 500 Milyonu aşan kullanıcısı mevcut. Kullanıcıya doyamayan Instagram, 2016 yılında ayrıca ”Çoklu Hesap” başlığı altında yepyeni bir özellik daha ekledi.


Bu özellik, bir kullanıcının aynı cihaz üzerinde en fazla 5 olmak sınırı ile, farklı hesapları aynı anda yönetebilme yetkisini veriyor. Üstelik bu hesaplar arasında geçiş yapmak da oldukça kolay ve zahmetsiz. Bununla beraber, Video süresini 15 saniyeden 60 saniyeye çıkaran Instagram, video görüntülenme sayılarında yaptığı güncelleme ile de başarı sağladı. Tüm bunların yanı sıra, video birleştirme özelliği de büyük ses uyandırdı. Kullanıcılar, Instagram dışında hiçbir programa ihtiyaç duymadan bu özellikten yararlanabiliyorlar. Ayrıca Instagram’ın son dönemde yaptığı diğer yenilikler de; kişisel özel bildirim özelliği, yabancı kelimelerin otomatik çevirisine bak özelliği, işletme sayfalarında iletişime geç özelliği, taslak olarak kaydet özelliği, keşfette video kanalı özelliği, fotoğrafları yoruma kapatma özelliği, canlı yayın yapma imkanı şeklinde sıralanabilir. Özellikle canlı yayın özelliğiyle Periscope’a büyük bir darbe vurdu.

Mobil üzerine bu kadar çok yenilik yapılırken bilgisayardan kullanım adına adım atmaması en büyük eleştiri sebeplerinden biri oldu. Instagram için en büyük eksikliğin bilgisayar üzerinden uygulama kullanımının olmaması diyebiliriz.

Bakalım önümüzdeki dönemde Instagram’dan ne gibi yenilikler göreceğiz ya da tüm bunlar gerçekten işe yarayacak mı?

1 YORUM

Bir Yorum Bırak