İşletmelerde Kurumsal Yönetim

0

Evimizin, okulumuzun, iş yerimizin, yürüdüğümüz yolların yakınlarında, kısacası ayak bastığımız, yaşamımızı sürdürdüğümüz her bölgede sürekli yeni bir işletme açılır, diğer kapanır. Herkes bir şeylerin peşinde koşar ve çoğu kişi peşinde koştuğu işlerle ilgili işletmeler açar.

İşletmelerin asıl amacı, insanlara hizmet vermektir. Bu hizmeti yaptığı işte uzman olmayan, yeterli deneyime sahip olmayan, işini ciddiye almayan işletmeler başarıyla yerine getiremez. Bu sebepten dolayı er ya da geç kepenkleri kapatmak durumunda kalır. Öte yandan işini ciddiye alan, profesyonel bir kadroyla çalışan, yeterli deneyime sahip ve insanlara, müşterilerine önem veren işletmeler sürekli büyür. İstikrarlı büyümelerini sürdürdüklerinde büyük paralar kazanır.


Bir işletme için en önemli unsurlardan biri kurumsal yönetim faktörüdür. Şirketlerin, aynı sektörde hizmet veren rakiplerinin önüne geçip, zirveye oynamaları için doğru izlenen yönetim taktikleri çok fazla önem arz eder. Yöneticilik ve liderlik vasfı olmayan insanları, işletme yönetiminde tutmak çok büyük bir hata olur. Bu hatadan dönmek için en kısa zamanda radikal kararlar alınmalı, aksaklık olan yerlerde değişime gidilmelidir. Kurumsal yönetim hizmetinin kabaca tanımı, bir işletmede yer alan yöneticilerin; gerekli yeterlilikleri sağlayana kadar uzman bir ekip tarafından kurumsal ilkeler ve yöneticilik alanında eğitilmesidir.

Küçük ya da büyük çaplı bir işletme açma fikrine sahipseniz, mutlaka kurumsal yönetim hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca geniş bir işletmede, yöneticilik için düşündüğünüz insanların da kurumsal yönetim eğitiminden geçmesi gerekir.

Bir Yorum Bırak