İstanbul’da Haşere İlaçlama (Böcek İlaçlama) İşi

0

İstanbul, böcek ilaçlama işi ya da daha geniş tanımıyla haşere ilaçlama işi söz konusu olduğunda hemen herkesin (zaman zaman) yardıma ihtiyaç duyabileceği bir kent olarak görünüyor. Bunun sebebiyle haşerelerin nemli ortamları ve eski binaları, karanlık ortamları sevmeleri olarak gösterilebilir. Deniz kıyısında bulunan ve oldukça fazla sayıda eski veya metruk binaya sahip olan İstanbul, haşerelerin yaşamaları ve çoğalmaları için uygun imkânlar hazırlayan kentlerden bir tanesi. Bu yerlerdeki temizliğe dikkat edilmemesi haşerelerin beslenmelerini kolaylaştırıyor. Beslenebildikleri her yerde kolayca üreyebilen haşereler de kısa zamanda çoğalarak önemli bir sorun haline gelebiliyorlar.

Haşerelerin Ortaya Çıkardıkları Sorunlar

Hamam böceği, pire, fare, karınca, sivrisinek, kalorifer böceği, tahtakurusu, kene, kırkayak, örümcek gibi sayılamayacak kadar çok türü olan haşereler ya da böcekler; gezdikleri yerlerde, yaşam alanlarında salyalarını ve dışkılarını bırakıyorlar. Haşerelerin bıraktıkları bu vücut atıkları ise veba, tifüs, sıtma, kolera, sarılık, cilt hastalıkları gibi farklı birçok hastalığa yol açabiliyorlar. Dünyada çok önemli sorunlara yol açabilen haşerelerin ortaya çıkardıkları bu sorunlar, özellikle gelişmemiş ülkelerde (çoğu çocuk) binlerce kişinin ölümüne neden olan problemlerdir.

Ülkemizde bu kadar büyük sorunlara sebep olmasalar da, Haşere İlaçlama İstanbul gibi kentler açısından oldukça önemli bir iş olarak kabul edilebilir. Çünkü ortaya çıkan ve dünyadaki duruma göre daha önemsiz olan sorunlar, haşerelerin kontrolsüz çoğalmalarına izin verildiğinde çığ gibi büyüyebilirler. Sorunların büyüme riski olmasa da, haşerelerin ‘cirit attıkları’ ortamlarda yaşamak en hafif deyimle ‘rahatsız edici’ olabilir. Dolayısıyla Böcek İlaçlama İstanbul kenti başta olmak üzere özellikle büyük şehirler açısından çok önemli bir iş olarak değerlendirilebilir.

Haşere Mücadele Yöntemleri

Haşere mücadele yöntemleri, dünya çapında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ülkemizde Sağlık Bakanlığı (bakanlık bünyesindeki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu) tarafından belirlenen ve takip edilen yöntemler olarak gösterilebilirler. Bu yöntemler üç başlık altında yani Fiziksel Mücadele, Kimyasal Mücadele ve Biyolojik Mücadele başlıkları altında incelenmektedir.

1)Fiziksel Haşere Mücadelesi

Fiziksel haşere mücadelesi, amatör ve bireysel olarak gerçekleştirilen yöntemleri kapsamaktadır. Yani kişilerin yaşadıkları ortamları ve çevrelerini temiz tutmaları, fareler için kapan kurmaları ya da böcekleri vurarak öldürmeleri fiziksel haşere mücadelesi kapsamına girer. Etkili ve kalıcı yöntemler değillerdir.


2)Biyolojik Haşere Mücadelesi

Bu mücadele daha çok belediyeler gibi kurumların yaptığı, genellikle haşerelerin üreme yeteneklerini engellemeye yönelik ve suyun bol olduğu alanlar gibi alanlarda yapılan mücadeledir. Kullanılan biyosidal ilaçlar (zararlı organizmayı yok eden, hareket veya üreme yeteneğini kısıtlayan, zararsız kılan maddeler) böceklerin ya da haşerelerin ‘larva’ aşamasında bulundukları dönemlerde yok olmalarını ya da etkisiz hale gelmelerini sağlar.

3)Kimyasal Haşere Mücadelesi

İlaçlama olarak da isimlendirilen kimyasal haşere mücadelesi, en geniş tanımıyla haşerelerin ya da böceklerin ölmelerini sağlayan, üremelerini durduran kimyasal ilaçların kullanıldığı ilaçlama yöntemidir. Uzmanların haşerelerle mücadele etmek için en etkili yöntem olarak gösterdikleri ve tavsiye ettikleri kimyasal haşere mücadelesi, periyodik olarak gerçekleştirildiğinde çok daha etkili bir yöntem haline gelmektedir. İstanbul için internette arama yaptığınızda kullandığınız ‘Anadolu Yakası Böcek İlaçlama’ gibi kelimeler aracılığıyla ulaştığınız firmalar, kimyasal haşere mücadelesi veren kuruluşlar olarak gösterilebilirler.

Haşere ya da Böcek İlaçlama İşi İçin Yardım Alabileceğiniz Firmalar

İstanbul için yukarıda örneklediğimiz kelimelerle veya Avrupa Yakası Böcek İlaçlama gibi kelimelerle ulaşabileceğiniz böcek ilaçlama firmaları, çeşitli haşere sorunlarınızı kontrol almanızı sağlayacak hizmetler sunabilirler. Ama bu işin başarılı olmasını istiyorsanız, bazı kriterlere uyum sağlayan firmaların verdikleri hizmetlerden faydalanmayı tercih etmelisiniz.

Firmanın geniş bir servis ağına sahip olması, kaliteli biyosidal ilaçlar kullanması, gelişmiş ve yeterli donanımlara sahip olması, eğitimli personeline uygun ekipmanlar sağlayan bir firma olması; haşerelerle mücadele işinizin başarıya ulaşmasını sağlayacak olan kriterler olarak gösterilebilir.

Tabi söz konusu firmanın Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartlara uygun şekilde hizmet vermesine, gerekli izinlere ve ruhsata sahip olmasına da dikkat etmelisiniz.

Söz konusu kriterleri karşılayan ve İstanbul’un her yerine 1 saat içinde böcek ilaçlama ve sonuç elde etmesi hizmeti vermeyi garanti eden bir firmayı incelemek isterseniz, size bir isim önerebiliriz.  Forumlarda ve haşere ilaçlama işinde bu şirketten yardım alan kişilerin ağzında öne çıkan Batı Böcek İlaçlama firmasının kendi web sitesini yani batibocekilaclama.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak