İzmir İzban’da Artı Para Uygulaması; Yok Böyle Rezillik

2

İzmir’i İzmir yapan en temel etkenlerin başında şüphesiz rahat ve ucuz ulaşım gelir. Raylı sistemin şehri boydan boya dolaşıyor olması, 90 dakika boyunca ücretsiz aktarma ile vapur, otobüs, metro, İZBAN’a tekrar bakiye eksilmeden binilmesi, tüm ilçelere belediye otobüsüyle ulaşım sağlanabilmesi; İzmir’de ulaşımın artık bir etken olmasının sebeplerinden bazıları.

Ancak önce ulaşıma yapılan %10 zam ile; öğrenci kartının 1,65 ₺, tam kartın ise 2,86 ₺ basması; ardından İZBAN’a gelen artı para tarifesi ile, İzmir’de ulaşımın diğer şehirlere göre avantajlı olma durumu ortadan kalkmaya başladı. Üstelik artı para tarifesiyle birlikte bazı ilçe hatlarından aktarma hakkı kaldırıldı, İZBAN ile 25 km üstü yolculuk edildiğinde fazladan para ödetilmeye başlandı. 25 km üstüne ekstra ücret alınmasıyla da kalmayıp, yine İZBAN’da bu mesafe ve üzerinde yolculuklarda aktarma kuralları değiştirildi.

Yakın mesafe yolcusu “beni etkilemiyor” diye düşünebilir. Ancak durum o kadar basit değildir. Yakın mesafeye gidecek olan yolcular da, kartında en az 6 TL bulundurmak zorundadır. Eğer bu miktar yoksa 1 durak dahi gidecek olsa İZBAN’a binemiyor.

Zaten kaliteli bir ulaşım imkanı sunamayan, kaliteden yoksun olduğu gibi çoğu zaman dakikalarca bekleten ve insanları adeta “üst üste” vagonlara alan İZBAN’da, verilen bu yetersiz hizmete karşılık artı para alınması oldukça büyük bir saçmalıktır. Henüz yeni yapılan ulaşım zammının üstünden 2 ay kadar bir süre geçmesine rağmen artı para uygulamasıyla, İZBAN’da yapılan “gizli zam”a tepki göstermek de, tüm İzmirlilerin olduğu gibi benim de en büyük hakkımdır.


Zaten sabah, öğle, akşam fark etmeksizin sürekli kalabalık ve sürekli tıklım tıklım dolu olan İZBAN’da blokaj ve bakiye yüklemek için oluşacak sıranın nasıl bir çileye dönüşeceğini kimse göremedi mi? Bu saçma kararla belediye kendi ayağına bastı.

İzmir’in, İzmir olarak kalması için çaba gösterin, İzmir’in farkını İzmir’den almayın!

İZBAN’da Artı Para Uygulamasına Tepkiler

(Karşıyaka İstasyonu)

Hilal İstasyonu

Önceki İçerikSweatshirt
Sonraki İçerikTHY Ucuz Bilet
22 yaşındayım, İzmir'de yaşıyorum. Ege Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencisiyim. Web tasarım ve Wordpress ile ilgileniyorum. Deneyimlerimi ve düşüncelerimi bu kişisel blogda paylaşıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Her türlü olaydan halk zararlı çıkıyor.Tepki vermek en doğal hakları.Tek seferlik ücretler azmış gibi birde aktarma için ek ödeme istenmesi gerçekten abartlı.İnsanları toplu taşımaya çekmeyemi çalışıyorlar yoksa uzaklaştırmayamı anlayamadım.

Bir Yorum Bırak