İzmir’de Bir Günüm Nasıl Geçiyor?

9

Geldiğim günden itibaren aşık olduğum, yaşamaktan büyük keyif aldığım ve bulunduğum yer için her gün şükrettiğim şehir İzmir’de bir günüm nasıl geçiyor? Hayatı yaşarken bir günümüz diğerini çoğu zaman tutmaz, ancak ekstrem durumları göz ardı ederek, genel olarak rutinlerimden bahsederek İzmir’de geçen bir gün boyunca neler yaptığımı bu yazıda anlatacağım.

İzmir’de yaşadığım konum Karabağlar ve Balçova ilçeleri sınırında kalmış, Yeşilyurt semtine yakın bir yer. Poligon metro durağına 10 dakika uzaklıkta. Evim biraz tepede kaldığı için Poligon metroya varış 10, metrodan eve varış 15 dakika desem daha doğru olur. Okulum Ege Üniversitesi de Bornova ilçesinde yer alıyor. Metroyla ulaşım olanağı var. Poligon-Ege Üniversitesi durakları arası da yaklaşık 28-30 dakika kadar sürüyor.

İzmir Metro Durakları

Güne ders saatimden ya da o gün halletmem gereken işlerden daha erken başlamayı başarabildiysem, kahvaltımı evde yapıp öyle çıkarım. Ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Evden acil çıkmam gereken sabahlarda, yolumun hemen üzerinde bulunan fırından iki boyoz alıp, yol üzerinde atıştırarak kahvaltıyı hallediyorum. Sonra ya okula ya da işim neredeyse oraya doğru yola koyuluyorum. Eğer o gün bisikletimi de aldıysam -ki genelde alırım- metroyu ya hiç kullanmıyorum ya da en kötü Çankaya durağından biniyorum.

İzmir’de Bisiklet Sürmek

Bisiklet aldıktan sonra İzmir’den daha fazla keyif aldığımı da belirtmek istiyorum. Evden bisikletle çıktıysam, Poligon’dan aşağı doğru salınıp Göztepe sahile çıkıyorum. Sahil boyu pedallayıp Konak‘a, oradan Çankaya‘ya doğru yol alıyorum. Çankaya’ya gittiğimde yorgunluk durumuma göre ya bisikletle metroya binip Bornova’da iniyorum, ya da Folkart’ın bulunduğu güzergahtan trafiğe karışıp, Bayraklı, Özkanlar ve Bornova’dan geçerek okula kadar bisikletle gidiyorum.  Bu şekilde gittiğimde de yaklaşık 17 kilometrelik bir yolu bisikletle geçmiş oluyorum. Hatta rota ve kilometre bilgileri de şu görselde mevcut;


Bisiklet Güzergahım

Okulda öğle arası genelde 1 saat 30 dakika civarı oluyor. O yüzden kampüs içindeki kafeler yerine -İzmirliler bilir- genellikle Bornova Küçük Park’taki Üniversite 2’ye ya da Aysel Abla Ev Yemekleri’ne gidiyorum. Bazen Gül Abla’da yediğim de oluyor. Öğleden sonra dersim varsa tekrar kampüse gidiyorum. Öğleden sonra dersim yoksa ya da öğleden sonraki dersten sonra o güne uygun bir plan yapıp sevdiğim insanlarla zaman geçiriyorum. Bu tip zamanlarda Alsancak Kordon‘da oturup muhabbet etmek, Konak’tan bisikletle Bostanlı’ya gitmek, Optimum, Forum Bornova veya Mavişehir AVM‘lerini gezmek ya da Bornova Küçük Park’taki cafelerde takılmak gibi aktiviteler yapıyorum.

Günün sonunda tekrar bisikletle ya da metroyla eve doğru yola koyuluyorum. Eve bisikletle gidişte en sevmediğim şey, Poligon’dan evime çıkan yokuşu bisikletin üzerindeyken aşmak zorunda kalmaktır.(Tam anlamıyla işkence.) Neyse ki bazı merhametli dolmuş şoförleri bisikletle dolmuşa binip, yokuşu çıkana kadar yolculuk etmeme izin veriyor. Eğer onlardan birine denk geldiysem o gün kendimi şanslı görürüm.

Eve vardığımda da annemin hazırladığı harika yemeklerle karnımı doyurup, bilgisayar başında uyuklayana kadar internet üzerinden aldığım işlerle, yürüttüğüm projelerle ilgileniyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi bir günümüz diğerinin aynısı olmuyor, ancak en rutin günüm bu şekilde geçiyor. Hafta sonları tabi ki daha farklı ve daha eğlenceli aktiviteler yapıyorum. İzmir’de haftasonu gezilecek yerler isimli yazımda detaylı şekilde anlattığım aktivitelerden o gün uygun olan herhangi birini yapmayı tercih ediyorum. Siz de İzmir’de yaşıyorsanız bahsettiğim yazıya mutlaka göz atmanızı öneririm. Size haftasonlarınızı değerlendirmek adına yeni fikirler sunacağını düşünüyorum.

9 YORUMLAR

  1. İzmir’e kısa bir ziyaret yapmak istemiştim fakat orayı görüp de kısa bir süre kalmak mümkün mü? gezimi 1 hafta daha uzatma kararı aldım. gününüz güzel geçmiş gerçekten.

  2. 19 Eylül’de okudum bende. İzmir’in yeri başkadır o yüzden bende. Her gittiğimde garip duygulara bürünürüm. İzmir gerçekten güzel.

Bir Yorum Bırak