İzmir’de Depremler Bitmiyor; Daha Büyüğü Gelecek Mi?

15

İzmir’de geçen 4 senem boyunca daha önce hiç olmadığı kadar depremler olmaya başladı. İzmir’de olan depremler, halkı da ciddi anlamda tedirgin ediyor. İnsanlar, uzmanların da dediklerini göz önünde bulundurup, en ufak bir sarsıntıda sokaklara çıkıyor ve uzun süre evlerine girmiyor.

İzmir son 1 haftadır depremlerin etkisi altında bulunuyor. 12 Haziran’da 6.3’lük depremle başlayan panik, ardı arkası kesilmeyen artçı depremlerle devam ediyor. Son olarak dün de kendini hissettiren 5.5 büyüklüğündeki depremin dışında, 1 haftadır 3-4 arası şiddetlerde artçı depremler sürekli olarak devam ediyor. Depremlerin merkez üssü Ege Denizi üzerinde bulunan Midilli Adası olarak açıklansa da, bu bölgenin İzmir’e olan yakınlığı, depremlerin İzmir’de de şiddetli şekilde hissedilmesine yol açtı.

Geçmişte İzmir’de Olmuş Büyük Depremler

İzmir’in bulunduğu coğrafya, 1.dereceden deprem bölgesi olarak bilinir. Midilli fay hattına yakın olması tarih boyunca İzmir’de şiddetli depremler yaşanmasına neden olmuştur. Bu depremler sonucunda İzmir birkaç kez yerle bir olmuş, sonucunda yeniden inşa edilmiştir.

10 Temmuz 1688 yılında gerçekleşen, şiddeti o zamanın teknolojisine göre tespit edilemeyen deprem sonucunda, şehirde ciddi hasarlar meydana gelmiş ve 5000’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. 1688 İzmir depreminin ardından şehir yeniden inşa edilmiştir.

1688’deki büyük depremin ardından artçı sarsıntılar aralıklarla yıllar boyu sürmüştür. Bu sarsıntıların en sonuncusu ve şiddetlisi 1739 yılında meydana gelmiş, 80 kişi hayatını kaybetmiştir.1739 İzmir depreminin de şiddeti bilinmemektedir. Ancak deprem sırasında şehirde büyük bir gürültü koptuğu ve pis bir kokunun yayıldığı bilinenler arasındadır. Gediz Nehri etrafındaki tüm deltalar sular altında kalmış ve yine şehirde ciddi bir tahribat meydana gelmiştir.


1788 İzmir depremi de şehirde büyük hasara yol açmıştır. Gece gelen ilk şiddetli deprem, şehirdeki bazı yapılara zarar vermiş, ardından gündüz vakti gelen ikinci bir depremle hasarın boyutu artmıştır. Yine o yıla kadar farklı aralıklarda İzmir sürekli olarak sallanmıştır ancak en şiddetlisi 1788’de gerçekleşmiştir. Bu depremin artçıları Şubar 1789’a kadar sürmüştür.

Tarih boyunca İzmir’i yıkan en şiddetli 3 deprem bu şekildedir. Daha vahim bir afetler karşılaşmamak tek dileğimdir. Ancak bazı uzmanlar İzmir’de 6,3’ten daha büyük bir deprem beklediğini söylüyor.

İzmir’de Büyük Deprem Bekleniyor Mu?

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’a göre İzmir’in yakınında bulunan fay hattının 7.2 büyüklüğünde bir deprem yaratması bekleniyor. Ancak geçtiğimiz günlerde meydana gelen depremler bu büyük depremden bağımsız olarak gerçekleşmiş. Yani aynı fayın üzerinde olsa da farklı bölgelerden enerji boşalmaları görülmüş. Uzmanın söylediğine göre her şeye rağmen bu depremler büyük bir depremi de tetikleyebilir. Bu yüzden halkın hazırlıklı olması gerekiyor.

Farklı deprem uzmanlarının görüşlerinden hareketle şunlar söylenebilir; merkez üssü Karaburun açıkları olan 6.3’lük bir depremde bile evlerdeki eşyalar yıkılıyor, insanlar camlardan atlayarak kendini yaralıyorsa, henüz büyük bir depreme hazırlıklı değiliz. Biz hazırlıklı olmadan deprem gelmez diye bir kural da yok. O yüzden deprem eğitimini halkın her kesiminden insanların bilmesi gerekiyor. En az can ve mal kaybıyla büyük afetleri atlatabilmenin tek yolu insanların bilinçlenmesidir.

 

15 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak