JivoChat ile Daha Güçlü E Ticaret

0

Günümüzde sanal dünya giderek gerçek dünyanın yerini alıyor ve bir anlamda da kendisini gerçek dünyaya entegre ediyor. Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak ucuzlaması sonucu akıllı telefonlar ya da tabletler ile internet artık herkesin cebinde ve hemen herkes için ulaşılabilir bir kaynak. Bunun yanında dünya ortalamasının biraz altında olsa da internet üzerinden alışveriş de giderek artıyor ve belirtilene göre Türkiye’de e ticaret hacminin 2019’da 35 milyar TL seviyesine gelmesi bekleniyor.

E ticaret Türkiye’de her geçen gün büyüyor. Her geçen saat yeni alışveriş siteleri internette yerini alıyor ve büyük bir kısmı da aynı hızla internetin derinliklerinde kaybolup gidiyor. Sıradan bir dükkâna göre çok daha kolay idare edilebileceği sanılan e ticaret sitelerini başarılı bir şekilde yönetmek ve büyütmek görünenden çok daha zor. İnternet dünyasında, özellikle de e ticaret siteleri arasındaki rekabet çoğu zaman gerçek dünyadakinden daha çetin geçiyor. İnternetin kolaylığına ve hızına alışan müşteri kitleleri alışveriş yapmayı düşündüğü internet sitesine güven duymak istiyor ve bunun için de sorularına yanıt alabileceği gerçek kişi bir muhatap arıyor. Bununla birlikte iletişime geçtiği siteden de anında yanıt bekliyor ve beklediği ilgiyi göremeyince çoğu zaman işletme için hüsranla sonuçlanıyor.

E ticaret yapan ya da yapmayı düşünen herkes için başarının anahtarı şu iki kelimede saklı: müşteri memnuniyeti. Sizi rakiplerinizden ayıracak olan en önemli özelliğiniz rakiplerinizden farkınız olacak ve müşterinize verdiğiniz hizmette ortaya çıkacak. Müşteri memnuniyetini sağlamanın ve müşterinizin aklındaki soruları hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlamanın yolu güçlü ve güvenilir bir e ticaret destek sistemi sahibi olmaktan geçiyor.


Başarılı olmak için kendinizi müşterinizin ya da ziyaretçinizin yerine koymalısınız. Bunun için empati yapalım. Bir mağazaya girdiğinizi düşünün. Aklınızda almak istediğiniz ürünle ilgili onlarca soru var. Ama mağazaya girdiğiniz andan itibaren çıkana kadar hiç kimse sizinle ilgilenmedi ve hiçbir sorunuza yanıt alamadınız. Hatta belki siz bir yetkili aradınız ama bulamadınız. Muhtemelen o ürünü almadan çok daha ilgili bir başka mağazaya gider, orada daha ilgili bir yetkilinin sizi ikna etmesini beklerdiniz. Ya da sadece gezinmek için bile girmiş olsanız fiyatı uygun, ileride ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz bir ürün için sizi ikna etmek çok da zor olmazdı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında e ticaret göründüğü kadar kolay değildir ve başarıya ulaşmak için çoğu zaman gerçek bir mağazadan daha fazla efor sarf etmeniz gerekir. Bunun için sanal dünyada imkânınız biraz daha kısıtlı. Müşteri memnuniyetini sağlamak ya da ziyaretçilerinizi müşteriye çevirmek için bazı kolay ve masrafsız imkânlar sunmanız gerekir. Bunlardan en önemlisi ziyaretçilerle konuşma seçeneğinizin olmasıdır. Mümkün olduğu kadar uzun süre aktif kalacak bir sistem ile bunu başarabilirsiniz. Müşterilerinizi kaybetmemek ya da geri dönüş ihtimallerini artırmak için anında istedikleri zaman mesaj atabilecekleri ve anında cevap alabilecekleri bir canlı destek sistemine sahip olmalısınız.

Sitenizde gezinenlerin herhangi bir sorunla karşılaştıklarında sisteminizde karşılaşabilecekleri herhangi bir sorun konusunda sunacağınız canlı yardım olanağı alışverişin gerçekleşmesinde ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında azımsanmayacak bir paya sahiptir.

Siz de e ticaret yapan bir firma iseniz ya da gelecekte e ticaret ile uğraşmayı düşünüyorsanız tüm bu anlattıklarımı ve daha fazlasını tek bir pakette sunan JivoChat’in ücretli ve ücretsiz paketlerine bakmanızı öneririm.

Jivochat’e ulaşmak için: https://goo.gl/sFBWpE

Bir Yorum Bırak