Kaliteli Eğitim Veren Okulların Özellikleri

0

Günümüz Türkiye’sinde devlet okullarında verilen eğitim maalesef çoğunlukla sınavlara yöneliktir. Sınavlarda öne geçme, sınav sonuçlarına göre iyi yerlere yerleşmek asıl amaçtır. Bu yüzden öğrenciler bir yarış içine sokulur. Bu yarış hem öğrencilerin, hem velilerin psikolojisini bozmaktadır. Ayrıca öğrencilerin küçük yaştan yaratıcılıklarının körelmesine ve kişisel yeteneklerinin gerilemesine neden olur.

Fakat bazı okullar hem bu eğitim sistemine uygun öğrenciler yetiştirir, hem de öğrencilerin yeteneklerini geliştirmesine, yeni yetenekler edinmesine ve yaratıcılıklarının üst seviyelere ulaşmasına yardımcı olur. Bunun için kendilerine özel bir program hazırlayarak, hem Milli Eğitim Bakanlığı’yla uyumlu çalışır, hem de öğrenciler için en verimli olan yolları izler. Bu tür okullar genellikle özel okullardır.

Özel okulların da hepsi bu tarz eğitim vermez. Üstelik bir çoğu da eğitim için fahiş fiyatlar ister. Kimileri bu ücretlerin karşılığını tam olarak verebilirken, kimileri devlet okulları seviyesinde eğitim verir. Bu okullar arasında seçim yapılırken çok dikkatli olmak gerekir. Aksi bir durumda, çocukların eğitimi için harcanan binlerce lira çöpe gidebilir.


Kaliteli eğitim veren bir okulda olması gereken bir takım özellikler vardır. Bunların başında çocukların sadece derslere bağımlı kalmamasının sağlanması gelir. Öğrenciler derslerinde başarılı olmakla beraber sosyal hayatlarında da aktif olacak şekilde eğitilmelidir. Bunun için çeşitli eğitim metotları vardır. Kaliteli okullar kendilerini bu metotları en iyi şekilde uygulayarak belli eder. İstanbul Evyap Okulları bu alanda isim yapmış, işini ciddiye alan ve öğrencilerini eğitirken; her şeyden önce bir insan yaşamının devamı için başlangıcını yaptığını bilen bir eğitim anlayışına sahiptir.

Çocuklar, geleceğimizin mimarıdır. Geleceğimizi inşa edecek bu değerli varlıklar için elimizden gelenin en iyisini yapmak en büyük sorumluluklarımızdan biridir. Bunun için öncelikle kaliteli bir eğitim hayatı sunmamız gerekir.

Bir Yorum Bırak