Kiralık Sunucu, Server Kiralama ve Server Fiyatları

0

Kurmayı planladığınız sunucu ve sunucu ağları için araştırma yapıyorsanız, yatırım ve bütçe planınızı belirleyecek bazı fikirlere ihtiyacınız olabilir. İşin mutfağından, gerek tek bir sunucu gerekse bir sunucu ağı kurmak için ipuçları ve öneriler paylaşacağız.

Öncelikle sunucu yatırımının ne denli hassas olduğunu belirtelim. Sunucular, çok çeşitli özellikler ve girift seçeneklere sahi olduğundan yanlış bir tercih yapmanız durumunda orta-uzun vadede ihtiyaç duyacağınız esnekliğe imkan tanıyamayabilir. Örneğin disk yapısı, ram kapasitesi ve işlemci soket sayısı gibi faktörler, server fiyatları açısından belirleyici unsurlardır ve sonradan değiştirilmeleri pek de mümkün değildir.

Öncelikle sunucunuzun hangi amaç için kullanılacağını ve temin edeceğiniz sunucuların ne tür amaçlar için ideal olduğunu doğru tespit etmeniz gerekir. Örneğin sabit disk kapasitesi çoğunlukla sunucunun kasa modeliyle sınırlıdır. Ayrıca kasada monte etmeye uygun disk standardının ne olduğu da disklerin kapasitesiyle doğrudan ilgilidir. Geniş bir disk alanına ihtiyacınız varsa mutlaka disk adedi yüksek bir sunucu tipi tercih etmelisiniz. Tabi disklerin tipi de önemli. Yüksek hızda veri okuma/yazma kapasitesine ihtiyaç duyuyorsanız 2.5″ diskler sld daha az kapasite, daha yüksek performansa sahip server modellerini tercih etmelisiniz. Daha yüksek boyutta diskler ve orta ölçekli veri okuma yazma performansı söz konusu olacaksa bu durumda 3.5″ disk nodüllerine sahip sunucular daha ideal bir tercih olacaktır.


Ayrıca, performans ihtiyacınızı ön göremiyorsanız ve artması muhtemel ise işlemci soket sayısı fazla olan ancak üzerinde takılı işlemci sayısı az olan modelleri tercih edebilirsiniz. Örneğin Dual Cpu Socket ve tek işlemcili sunucular, ileride artacak ihtiyaçlarınız için upgrade imkanı sağlayacaktır. Eğer böyle bir artış ön görmüyorsanız elbette tek soket tek işlemcili modeller ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Eğer bir bulut mimarisi inşa edecekseniz, en önemli kritik Pci slot sayısıdır. Kasanın en az 2 pci kart takabilmenize olanak tanımasına özellikle dikkat etmelisiniz. Zira bulut sistemlerde harici ethernet kartı ve storage bağlantısı için pcibus kartı takmanız gerekebilir.

Tüm bunların yanında, sunucu ihtiyacınız için efektif bir alternatif daha var. Bir sunucu sistemi satın almak yerine Kiralık Sunucu hizmeti alarak hem yatırım yapmadan hem de yedek parça ve barındırma gibi sorunlarla uğraşmadan sunucu sisteminizi yönetebilirsiniz. Eğer ihtiyacınız bir bulut mimarisi ise bu konuda da Cloud Server Kiralama hizmeti temin edebilir, bulut mimarinizi fiziksel sorumluluk ve risklerden uzak kalarak işletebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak