Korkulan Oldu: Facebook’a Hikayeler Özelliği Geldi

13
Facebook Hikayeler Özelliği

Önce Instagram hikayeler, sonra Whatsapp hikayeler derken şimdi bir de başımıza Facebook hikayeler çıktı.

Snapchat’in fazla popüler olmasını hazmedemeyen Facebook, sahip olduğu her türlü platforma hikayeler özelliğini getirerek Snapchat’i bitirmeyi kafaya koymuş gibi görünüyor. Önce Instagram’a gelen hikayeler özelliğini duyuran şirket, daha sonra Whatsapp’a da bu özelliğin geldiğini duyurarak insanlarda “yok artık!” tepkisine neden olmuştu. Son olarak Facebook üzerinden de hikaye paylaşımı yapılacağı duyuruldu.

► İlgili Yazı: Whatsapp’a Hikayeler Özelliği Geldi

Sosyal medya kullanıcıları Snapchat’ten sonra Instagram’ın hikayelerine biraz olsun alışmış olsa da, henüz Whatsapp’a gelen bu özelliği hazmedemeden, Facebook’ta da hikaye görecek olmamız gerçekten hayret verici. Anlaşılan o ki Facebook, sahip olduğu her yerden hikaye paylaşımına izin vererek insanların Snapchat’ten uzaklaşmasını amaçlıyor. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki; taklitler aslını yaşatır!

Benim kişisel görüşüm Facebook, ne kadar hikayeler özelliğini yaygınlaştırmak için çalışma yapsa da, asla Snapchat’in tahtını sarsamayacaktır. Instagram’a gelen hikayeleri biraz olsun olumlu görsem de, Whatsapp ve Facebook’a gelmesini kesinlikle olumlu bulmuyorum.

Facebook Hikayeler Nasıl Kullanılır?

Aslında bu başlık altında bilgi vermeyi her ne kadar gereksiz görsem bahsetmeden geçmeyeyim. Çünkü zaten hikayeler her sosyal mecrada olduğu için bilmeyen kalmadı.


Facebook hikayeleri kullanmak için tıpkı zaman tünelinizde fotoğraf, durum ya da bağlantı paylaşır gibi hikaye paylaşmanız yeterlidir. Hikayeler 24 saat profilinizde, arkadaşlarınıza açık kalır. Sürenin sonunda otomatik olarak ortadan kaybolur. Facebook hikayeler özelliği tıpkı Facebook Messenger’daki hikayeler gibi şu an için sadece mobil cihazlarda kullanılabilecek.

► Tavsiye Yazı: Snapchat Hesabınızı Kapatmak İçin 4 Geçerli Sebep

Şu anda bu güncellemeyi uygulamaya başlayan Facebook, kısa bir süre içinde tüm kullanıcıları için aktif hale getireceğini belirtti.

Facebook Hikayeler ve Snapchat

Snapchat Mi, Facebook Hikayeler Mi?

Cevabı zaten yazının içinde gizlidir. Bu işi ilk çıkaran Snapchat’tir ve -kullanmasam da- benim için Snapchat her zaman bir adım önde olacaktır. Orijinal bir fikirle, sosyal bir mecra olarak hayatımızda yerini alan Snapchat’i kopyalama çabasında olan Facebook’un bu çabasının boşa çıkacağını, Snapchat’in tahtını sarsamayacağını düşünüyorum. Ama yine de büyük konuşmamak lazım, sonuçta bunu yapan şirket dünyanın en büyüklerinden biri.

Bu konu hakkında sizin görüşünüz nedir? Sıradaki Twitter olmasın? (Allah korusun.)

13 YORUMLAR

  1. Sadece instagram da varken güzel bir özellikti hatta ilk olarak snapchat hikayeler özellikli galiba durum böyle olunca işin suyu çıktı artık :/

  2. Facebook, Whatsapp , Snapchat bu programların hepsi bi kişiye ait olunca adam bi snap çıkardı diğer programlarının hepsini bunun gibi yaptı ancak tutmuyor işte boşa zorluyor.

  3. Instagram ile atak yapan Mark Vine’ı çökertti. Snapchat’i alamadı şimdi Instagram, Whatsapp ve Facebook üzerinden çökertme peşinde belli ki. Adam sosyal medyanın tekeli olmaya çalışıyor belli ki.

  4. instagram kullanmıyorum whatsappa da story mode getirdiler iyice cılkını çıkarttılar demiştim şimdi sosyal medyanın iyice cılkını çıkarttı sağolsun mark zuckerberg.

  5. Facebook bünyesinde bulunan fake hesapları temizlemedikçe ne yaparsa yapsın gerilemeye devam edecektir. İnsanlara artık karışık gelmeye başlayacaktır. İnsanlar daha çok sadeliği seviyor bu günlerde.

Bir Yorum Bırak