Kürtaj Hakkında Bilmedikleriniz

0

Kürtaj, rahim içerisinde bulunan istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Döl yatağının iç kısmını, farklı yöntemler ile dölütü kazıyarak alma işlemini de denmektedir. Kürtaj, anne için tehlikeli olan gebeliklerin sonlandırılması konusunda anneye fayda sağlamaktadır.

Ayrıca düşük yapan bayanların rahim içerisinde bebekten kalan parçalar var ise kürtaj yöntemine başvurulur. Bu durumlardan farklı olarak, çok sık adet gören kadınların rahim içinin temizlenip, bu sorundan kurtulmaları için de yine kürtaj yöntemine başvurulmaktadır. Son yıllarda ekonomik durumu el verişlİ olmayan veya ekonomik durumlarında düşüş yaşamak istemeyen aile bireyleri, aile planlaması için de kürtaj yöntemine başvurmaktadır.

Yasal Kürtaj Nedir?

Yasal kürtaj, gebelik süresi 10 haftaya kadar olan hamileliklerde istenilen talep üzerine kürtaj işlemleri yasal olarak yapılabilmektedir. Fakat bazı durumlarda, hamilelik süreçleri anneye zarar veriyor ise anne sağlığını olumsuz etkileyen faktörler mevcut ise hamileliğin haftası dikkate alınmaksızın kürtaj işlemleri yapılabilir.

Kürtajda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sonuç itibari ile kürtaj, cerrahi bir operasyon olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple güvenilir yerlerde ve bu alanda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kürtaj işlemleri için https://www.uzayyildirim.com/ adresini ziyaret edip, kürtaj işlemleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Kürtaj, tüp bebek ve kadın hastalıkları konularında Operatör Doktor Uzay Yıldırım ve ekibi bu alanda sizlere güvenli ve kaliteli bir hizmet sunmaktadır. 0530 302 85 51 veya 0312 210 01 51 numaralı telefon numaralarını arayıp, randevu alabilirsiniz. Kürtaj işlemi yapılmadan önce, ultrason işlemi ile gebeliğin boyutları öğrenilmelidir. Kürtaj işlemleri anestezi veya lokal anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Kürtaj işleminin yapılacağı yer güvenilir ve profesyonel kişilerin bulunduğu steril bir yer olmalıdır.

Uzman kişiler tarafından yapılmayan kürtaj işlemlerinde, gebeliğin bitirilememesi, gereğinden fazla kanamalar, enfeksiyonlar ve rahim, bağırsak delinmeleri yaşanmaktadır. Ayrıca yapılan kürtaj işlemi sonucunda rahim içerisinde parça kalması sık görülen sorunlardan biridir.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj işlemlerinden yaklaşık 1 ay sonra adetleriniz eski adet döneminize tekrar geri dönecektir. Kürtaj esnasında yapılan anestezinin etkileri bir kaç saat sonra tamamen yok olacaktır. Kürtaj işleminden sonra hafif vajina kanamaları doğaldır. Kürtaj işlemi yapan kişiler, enfeksiyon kapılmaması için yaklaşık 15 gün cinsel birleşme yaşamamalıdır. Kürtaj işlemi sonrası ağrı kesiciler ve antibiyotik ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Kaynak : https://www.uzayyildirim.com/kurtaj

Bir Yorum Bırak