Microsoft Paint’i Kullanımdan Kaldırıyor

5

Bilgisayarı aktif olarak kullanan bütün nesillerin en büyük efsanelerinden biri Paint’tir. Basit bir çizim programı olsa da oyunsuz, internetsiz bir bilgisayarda ne kadar kıymetli bir program olduğu çok iyi anlaşılır. Bazen de oyun  ve internet olsa bile can sıkıntısından pek çok şaheser ortaya konulmuştur. İşte bu efsane program bundan sonraki dönemde hayatımızda olmayacak.

Microsoft, bundan sonraki dönemde Paint’i kullanımdan kaldırmaya karar verdi. İlk defa Windows’un 1.0 sürümünde hayatımıza giren ve 1980 yılından bu yana bilgisayar kullanıcılarının dostu konumunda bulunan efsane çizim programı Windows 10’un yeni yayınlanacak sürümünde kullanımdan kaldırılacak. Daha önce yapılan açıklamada işlevini yitirdiği düşünülen bazı parçaların Windows’un yeni sürümünde emekliye ayrılacağı belirtilmişti. Piyango malesef Paint’e de vurmuş durumda.


Paint Yayından Kaldırılıyor

Paint’in kullanımdan kaldırılmasının bir diğer önemli nedeni de, Microsoft’un başarılı olacağına inandığı ve önemli yatırımlar yaptığı yeni nesil işlevsel çizim programı Paint 3D’nin yayına alınacak olmasıdır. Her ne kadar kullanıcılar Paint’e alışmış, programı bir efsane olarak görse de; yeni kullanıma sunulacak olan Paint 3D’nin genç nesiller için farklı bir önem arz ettiği de tartışılmaz bir gerçek. Bu yeni program sayesinde daha profesyonel düzenlemeler yapacak olan genç insanlar kendilerini keşfedebilecek, tasarım anlamında yeni yetenekler ortaya çıkacaktır.

Ben de bu yazı aracılığıyla efsaneye hoşçakal demek istiyorum. Yeni gelecek olan Paint 3D umarım beklentileri karşılar ve efsanenin yerini aratmaz.

5 YORUMLAR

  1. Alışkanlıktan mıdır yoksa sadeliğinden midir nedir bilemiyorum ama hala Paint’i kullanıyorum. 1997 yıllarında internet paketlerimin bittiği zamanlarda oyalandığım programlardan birisi. Şimdi bakınca ne kadar da basit ve sıradan geliyor. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Açıkçası 2050 yılını merak ediyorum. Umarım görecek kadar yaşarım.

  2. Çok ilgimi çekti konu geçmiş yıllarımda pain kullanmayı alışırken şuan bir fotoshop kullanan biri olarak çok duygulandım aslında paint kaldıracakları yerine gelişmiş verisyonu çıkarsalar daha kullanışlı hale getirmeleri daha iyi olur.

  3. Merhabalar, öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Lakin değinmeden geçemeyeceğim bir kaç şey mevcut. Siteniz çok sade ve çok şık duruyor, bu güzelliği reklamlarla bozmamanızı tavsiye ederim. Hem siteniz sade, hem yayınlamış olduğunuz makale akıcı ve doyurucu. Bu yolda başarılarınızın devamını dilerim r10.

Bir Yorum Bırak