MSB Şehit Tespit; E Devlet Şehit Sorgulama

0

Kamu kurum ve kuruluş hizmetlerinin dijital olarak görüntülenmesine olanak sağlayan e devlet, son birkaç haftadır ülke gündemine oturmuş durumda. Geçtiğimiz haftalarda soy ağacı hizmetini yayımlayan e-devlet, vatandaşların 1800 yıllarına kadar olan aile kayıtlarına bir tık ile erişebilmesini sağladı. Sistem büyük ilgi uyandırmasından dolayı kitlenmiş, diğer kamu kurum ve kuruluş işlemlerinin de aksamasına neden olmuştu. 4 5 günlük bakım çalışmalarının ardından tekrar hizmete alınmış ve geçmişini öğrenmek isteyenlere tekrardan açılmıştı. 1800 yılına kadar olan verilerini görüntüleyen birçok kişi, ailelerindeki bazı kişilerin 20’li yaşlarda öldüklerini görmüşlerdir. Bu ölüm durumlarının hastalıkla mı yoksa şehitlikle mi ilgili olduğunu öğrenmek isteyen kişiler çeşitli araştırmalar yaparak sonuçlara ulaşmaya çalıştıklarını görmekteyiz.

Ailelerinde şehit bulunup bulunmadığını öğrenmek isteyen kişiler e-devlet servislerini tarayarak böyle bir veri paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenmeye çalışmaktadır. Oysa soy ağacından oldukça önce Millî Savunma Bakanlığının “MSB Şehit Tespit Projesi” üzerinde çalışmalar yaptıklarını ve Osmanlı arşivlerinden elde ettikleri bulguları internet adresinde yayınlayarak bilgi verdiğini görebiliriz. 2008 yılında hayata geçiren şehit tespit projesi ile Osmanlı Devleti’nin yıkılış dönemi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş evresinde geçen savaşlarda şehit olanlar tespit edilip kayıtları dijital ortama aktarmıştı. E devlet şehit bulma uygulaması içinde;


Hangi Savaşların Sonuçları Yer Alıyor?

  • 1853 Kırım Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1897 Osmanlı-Yunan Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1911 Trablusgarp Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1912-1913 Balkan Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1914-1918 Birinci Dünya Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1919-1922 İstiklal Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1950-1953 Kore Savaşında şehit düşenlerin kimlik bilgileri
  • 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşenlerin kimlik bilgileri yer alıyor.

Soy ağacı ile beraber geçmişini yakından tanıma fırsatı bulan kişiler, ailelerinde şehit bulunup bulunmadığını öğrenmek amacı ile e-devlet sistemini tarayarak bir şeyler bulmaya çalışmakta. Bu verinin e-devlet içerisinde var olmadığını, Millî Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinde yer aldığını söyleyebiliriz.

Şehit Sorgulama Nereden Yapılıyor?

Bu konunun oldukça merak uyandırması ile beraber konuyu ana haber bültenlerine taşıyan televizyon kanalları Şehit Tespit Projesi hakkında bilgiler vermiş, sonuçların Milli Savunma Bakanlığından öğrenileceğini bahsetmiştir. Bir anda haberi izleyen kişiler tarafından ziyaret edilen internet sitesi kilitlenmiş, sunucu hataları vererek hizmet dışı kalmıştır. Aynı durumla e-devlette yaşandığını, internet sitelerin uzun bir süre kilitli kaldığını görmüştük. Meydana gelen yoğunluktan dolayı şehit sorgulama işleminin devre dışı bırakıldığını belirten Milli Savunma Bakanlığı, hizmetlerinde iyileştirmeler yaptıkları zaman tekrar aktif edeceklerini duyurdu. Sistem düzeldiği zaman şehit sorgulama yapmak isteyen kişiler bu bağlantı adresine girerek gerekli bilgilerle sorgulama işlemini yapabilirler. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kayıtlar 1853 yılından itibaren alınmaya başlanmıştır.

Önceki İçerikTHY Ucuz Bilet
Sonraki İçerikBebek Bezi
22 yaşındayım, İzmir'de yaşıyorum. Ege Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği öğrencisiyim. Web tasarım ve Wordpress ile ilgileniyorum. Deneyimlerimi ve düşüncelerimi bu kişisel blogda paylaşıyorum.

Bir Yorum Bırak