Muhafazakar Kesimin Tatil Derdine Çare: İslami Otel Arama Motoru

1

Günümüzdeki dünya düzeninin gerekliliği olarak insanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için sürekli olarak çalışmakla yükümlüdürler. Babadan zengin olmayan her insan, maddi olarak geçimini sürdürebilmek için yoğun bir tempoda çalışmak zorundadır. Ancak bu yoğun temponun manevi olarak bir de yükü vardır.

Pek çok insan çoğu zaman bu yükün altında ezildiğini hisseder, rahatlamaya ihtiyaç duyar. Hem iş yaşamında yaşadıkları, biriktirdikleri; hem de ailesiyle ve çevresindeki insanlarla ilişkilerinden kalıntılar, insanları ciddi anlamda yorar. Bu yorgunluğu gidermek, rahatlamak için de en çok tercih edilen şey tatile gitmektir. Tüm bunlar ele alındığında tatil yapmak artık insanlar için zorunlu bir ihtiyaç olarak tanımlanabilir.

Bayram tatilleri, yıllık izinler, hafta sonları ve çalışmak zorunda olmadığımız pek çok günde, günlük hayatın sıkıcılığından ve stresinden uzaklaşmak için bir aktivite yapmak isteriz. Her insan uzaklaşacağı yeri, rahatlamak, deşarj olmak için yapacağı aktiviteyi farklı şekillerde seçebilir. Kimisi kampa gidip rahatlarken, kimi de evde televizyon izlemeyi tercih eder. Onları TV izlemek rahatlatır. Ancak kimsenin reddedemeyeceği bir şey varsa, o da; lüks bir otelde her şey dahil tatil yapmaktır. Herkesin bütçesi bu etkinlik için müsait olmasa da, herkes bütçesine uygun şekilde bir otel tatili yapmak ister. Ancak bu her zaman kolay olmayabilir.

İslam dinine göre kullara getirilen bazı yasaklar vardır. Bu yasaklar, insanların iyiliği, yaşamın kolaylığı için getirilmiştir. Bu yasaklara uymak tamamen kişilerin kendi iradesine bağlıdır. Kimi insanlar bu tarz konuları önemsemeyebilir. Tatil için herhangi bir oteli tercih edebilir. Ancak muhafazakar aileler için bu durum o kadar da kolay değildir. Tatil için herhangi bir otele ailenizle gittiğinizde bu yasaklara uymanız neredeyse imkansızdır. Bu yüzden tatil yapacağınız oteli dikkatli seçmeniz gerekir. İslami otel adıyla hizmet veren onlarca otel olsa da, muhafazakar insanlar tarafından net olarak bilinmemektedir. Bu yüzden muhafazakar aileler, tatil için farklı alternatifler tercih edebilmektedir. Bu sorunla karşılaşan bir arkadaşımla otel araştırırken bir hayli zorlandık. Kendim dine çok bağlı bir insan olmasam da, arkadaşım ve ailesi için uygun bir otel ararken yaşadığım zorluktan sonra, bu durumda olan insanların yaşadıklarını fazlasıyla anladım. Uzun süren araştırmaların sonunda harika bir site keşfettik. Sitede sadece İslami otel olarak adlandırılan oteller yer alıyor. Bu da şu anlama geliyor; bu site, dinine uygun bir tatil yapmak isteyenler, bu özellikleri taşıyan bir otel arayanlar için bulunmaz bir nimet.


HalalBooking adıyla yayında olan site, tamamen İslami kurallara uygun olarak hizmet veren otelleri barındıran, bir nevi arama motoru da denebilecek otel arama platformudur. Arkadaşımla araştırma yaparken rastladığımız sitede kısa bir araştırmadan sonra zaman kaybetmeden uygun bir otel bulup rezervasyon yaptırdık. Bu aşamada sitenin imkanlarını daha da fazla tanıma fırsatı da bulduk. Rezervasyonu kredi kartıyla online olarak yapabilmemizin yanı sıra, kredi kartına taksit imkanı da insanları cezbedebilecek bir özellik olarak sitede yer alıyor. Oldukça geniş bir yelpazede hizmet veren sitede, oteller kategorilenmiş şekilde bulunuyor. İnsanların tercihlerine göre villa, tatil köyü, şehir otelleri, termal kaplıcalar ve daha bir çok farklı türde konaklama, tatil yapma fırsatı sunuyor. Diğer bir olumlu özellik de, hem yurt içindeki otellere, hem de yurt dışındaki otellere ulaşma şansı tanıması. Bu imkana da sitedeki kategoriler arasından seçerek ya da arama yaparken filtreleme özelliğini kullanarak sahip olabilirsiniz.

Sitede yer alan otellerle ilgili fazlasıyla bilgi de mevcut. Otelin sağladığı hizmetlerden tutun, detaylı fotoğraflara kadar her türlü seçim yaptıracak bilgi, eksiksiz olarak girilmiş. Bunun yanında gerecek kişiler tarafından yapılmış yorumlara göz atarak otelleri bir de konukların gözünden görmek mümkün. Siteye halalbooking.com adresinden ulaşılıyor. Zaten kolay ve insanı yormayan arayüzü sayesinde, istediğiniz otellere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Biraz da İslami otel kavramında bahsetmek gerekir. Muhafazakar otel, aile değerlerine önem veren, İslami yasaklara uygun şekilde dizayn edilmiş, müşterilerine sunduğu yemekleri helal ürünlerden oluşturan, kısacası muhafazakar her ailenin kolaylıkla tatil yapabileceği otellere verilen isimdir. Bu şekilde bir tanımlamadan eğlencesiz, sadece kendi halinizde tatil yapabileceğiniz bir yer olarak algılamamanızda fayda var. Tesettür otellerin farkı, müşterilere İslami tatil anlayışıyla uyumlu bir alternatif tatil sunmaktır. Aile değerlerine uygun olarak organize edilmiş eğlence etkinlikleri de bu tarz otellerin çoğunda mevcuttur.

İslami oteller üzerine bir yazı yazmak yerine, derdimize çare olan bu siteyi tanıtmayı daha uygun buldum. Sizler de bu siteyi gönül rahatlığıyla kullanabilir, dilediğiniz gibi bir tatil geçirebilirsiniz.

1 YORUM

Bir Yorum Bırak