Namaz Kılmak İnsana Ne Katar?

0

İnsanların Allah (c.c.)’ne yönelişlerinde ki en temel ihtiyaç, bağlılık ve aidiyet duygusudur. Her insan manevi olarak, bir inanışa bağlanmak ve ait olmak, o inanışın sunduğu huzurdan faydalanmak ister. Bugün Ateis dediğimiz hiçbir inanışa mensup olmayan insanların bile aslında temele inildiği zaman bir bağlılıkları olduğunu görebilirsiniz.

İslam dinin temelinde yer alan ve Müslüman bir kulun nişanı olarak kabul edilen namaz da, bu açıdan bakıldığı zaman insana birçok şey katar. Namaz öncelikle insan bedenini zinde tutar ve ruhen huzurlu olmasını sağlar. Bir Müslüman en çok namaz kılarken Allah (c.c.)’ne yakın olur. Allah’a yakın olmakta kullar için en büyük huzur kaynağıdır. Birçok psikolojik hastalığında namaz kılarak tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Ruhun rahatlaması ve huzurlu olması, psikolojik sorunları daha kolay atlatma noktasında insanlara yardımcı olur.

Namaz kılan bir insan, borcunu öderken aynı zaman da sürekli olarak Allah’ı hatırlamış ve zikretmiş olur. Bu hatırlama ve zikir, insanı hata yapmaktan yani günaha girmekten alı koyar. Kul farkında olmadan kendi kendini kötülüklerden korumayı öğrenir. Aynı zamanda da bu sayede de nefsini terbiye etmiş olur.


Günde 5 kere kılınan vakit namazları, yolculuklarda dahi terk edilemez. Oruç veya diğer ibadetlerin yolculuklarda yapılmamasının affı vardır. Fakat namazın yoktur. Her koşul altında namaz kılınır. Buda insana sorumluluk bilinci yükler. Namaz kılan bir insan, sorumluklarına da bilen biri haline gelir.

Namaz’ın insan doğası üzerinde ki en önemli katkısı, ruhu eğitmesidir. Namazını kılan bir kul aynı zaman da tevekkül etmesini de öğrenir. Aza kanaat etmeyi ve şükrünü bilir. Bu sayede de Allah (c.c.) nün istediği bir Müslüman’a dönüşür. Hiç unutulmaması gereken bir gerçek vardır. Oda Namaz gönülleri ferahlatan, ruhları aydınlatan bir şifa kaynağıdır.

Abdestle başlayan, Rüku ve Secde ile devam eden, Namaz ibadeti bir Müslüman için en önemli ibadettir. Ahiret aleminde ilk sorulacak suallerin başında Namaz gelir. Namaz kılan bir insan hem bu dünyasında, hem de ahir yaşamında her zaman huzurlu olur.  Namaz ve namaz duaları hakkında daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.ayetelkursiduasi.com/

Bir Yorum Bırak