Neşet Ertaş vs Koray Avcı

16

Son yılların en görgüsüz ünlüsü olarak gördüğüm Koray Avcı’nın Neşet Ertaş’la ilgili yaptığı saygısız açıklamalarının yer aldığı bir habere denk geldim. Bu haberin hemen ardından da Facebook’ta paylaşılan bir videoyla iyice kuruldum ve kendimi burada buldum.

Herkesin hayatında diğer şeylerden bir tık üstte tuttuğu değerleri vardır. Bu değerler tuttuğunuz bir futbol takımı, yaptığınız bir spor, çaldığınız bir enstrüman veya dinlediğiniz, sevdiğiniz bir sanatçı olabilir. Benim bunlar gibi diğer şeylerden daha fazla değer verdiğim pek çok değerim var. Bu değerlerimin tamamını burada saymama gerek yok, ancak konuyla akalı olanı Neşet Ertaş’tır. Neşet Ertaş, hayatımda gördüğüm, bildiğim, duyduğum en değerli sanatçıdır. Hem kişiliğiyle, hem sanatıyla milyonların olduğu gibi benimde gönlümde taht kurmuştur. Sağlığında bir konserine bile gidememiş olmak en büyük pişmanlıklarımdan biridir.

Neşet Ertaş

Diğer tarafta da Neşet Ertaş’ın olumlu bulduğum özellikleri kadar, olumsuz izlenimlere sahip olduğum başka bir sanatçı da Koray Avcı’dır. Kendisi sonradan görme, saygısız, terbiyesiz ve daha bir çok olumsuz sıfatın sahibi olabilecek bir insandır. Gündemde kalmak, isminden söz ettirmek için bilerek mi yapıyor anlamadım ama, her dönem kendisiyle alakalı hep bir kötü haber okuyoruz. Hatta daha önce bir konserinde organizatörle yaşadığı sorunu buradaki yazımda da anlatmıştım.

Konuyla ilgili en son çıkan, daha doğrusu benim en son okuduğum habere göre Koray Avcı denen sanatçı bozuntusu Neşet Ertaş’a dil uzatmış. Daha önce kimseden duymadığımız şeyleri bir konserinde açıklamış. Kendisi Türk Sanat Tarihi alimi (!) olduğu için mi bunları biliyormuş acaba, bilemiyorum? Ama söyledikleri, Neşet Ertaş’a saygı duyan, türkülerini severek dinleyen insanlar için hazmedilir gibi değil. Zamanında Neşet Ertaş ve babasını, yanlış davranışlarından ötürü Kırşehir halkı dövmüşler. Neşet Ertaş aslında sanatını tam yapamıyormuş, kendi türkülerini değil de Orta Anadolu’nun türkülerini söylüyormuş.

Koray Avcı

Neşet Ertaş’la ilgili daha önce birçok araştırma yaptım, belgeseller izledim, sevmeyenlerle, o yöreden insanlarla muhabbet ettim. Ama böyle bir şeyi ne duydum, ne de bilene rastladım. Şimdi ünlü olmak için bir tarafını yırtmış, sağdan soldan toplama bir stille kendini halkın önüne atmış, içinde Neşet Ertaş’ın da olduğu pek çok sanatçının klasikleşmiş türkülerini yeniden yorumlamaktan başka bir şey yapmayan, ne kendine ait doğru düzgün bir bestesi, ne de bir sözü olan, kendisi için “sanatçı” sıfatını kullanan ama nota bilmemesiyle övünen saçma sapan bir insan çıkmış, koskoca Neşet Ertaş’a dil uzatıyor. Ben bunu yediremedim. Senin şu videodaki adama tek laf etmek haddine mi Koray Avcı?


İşi gücü prim olan sanatçı bozuntularının; yakın tarihimize renk katmış, yaşamış ve türküleriyle, kişiliğiyle yaşatmış, popüler kültürle yetişen yeni neslin bile gönlüne taht kurmuş büyük sanatçılara laf uzatmasını sindiremiyorum. İki kuruş para, üç beş insan ilgisi görünce hemen tribe giren, değişen, ahlaksızlaşan insanlara tahammül edemiyorum.

Neşet Ertaş Kimdir?

Neşet Ertaş, on binlerin önünde binlerce konser vermesine rağmen, yine de kırılacakmış gibi tetikte duran, yapacağı hareket bir saygısızlık olarak algılanmasın diye canını dişine takan, ceketini çıkarmak için bile seyirciden izin isteyen büyük bir insandır. Sanatı kadar kişiliğiyle de herkese örnek olmuştur. Devlet sanatçısı unvanı verilmek istendiğinde, diğer sanatçılara ayıp olmasın diye, onların da bu devletin sanatçısı olduğunu dile getirerek reddeden, gençlere verilecek konserlerinde “biletler paralı olsun mu?” sorusuna “ben öğrencinin cebindeki sigara parasına göz dikmem” diyebilen bir kişiliktir.

Koray Avcı Kimdir?

Diğer taraftan Koray Avcı, konserlerinde basından, izleyiciye herkesi azarlayabilen, sağa sola salyalar savurarak saldıran, çıktığı programlarda her türlü görgüsüzlüğü gösteren, canlı yayında bile sürekli bel altı espri yapma çabasına giren saygısız bir insandır. Ünlü olmak, adını duyurmak için girmediği kılık kalmamış, daha sonra hepsini de inkar etmiş, geçmişini unutturmaya çalışmış ancak internete atılan videolarını unutmuş, insanları da kendisi gibi aptal sanan bir sanatçı bozuntusudur. Aynı zamanda Volkan Konak taklitleriyle adını duyurmuş, daha sonra “Volkan Konak’ı ben tek tük dinlerim, çok önemsemem.” diyebilmiş bir insandır.

Neşet Ertaş vs Koray Avcı

Bir tarafta bozkırın tezenesi büyük insan Neşet Ertaş, diğer tarafta nota bilmeyen sanatçı bozuntusu Koray Avcı. Sokaklarda Neşet Ertaş hikayeleri anlatarak prim yapan, sahnelerde Neşet Ertaş’ın “kendi türküleri değil” dediği türkülerini okuyarak para kazanan bir insanın Neşet Ertaş’a dil uzatması yediği kaba pislemek değil de nedir? Konuyla ilgili söylenecek çok bir şey yok diye düşünüyorum ve yorumu sizlere bırakıyorum.

Youtube üzerinden yayın yapan Vibeo kanalı da durumu çok net özetler bir video hazırlamış. Mutlaka izlemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Yazımı sonlandırırken buraya kadar okuyan herkesi uyarmak istiyorum. El üstünde tuttuğumuz, dinlediğimiz sanatçıları dikkatli seçelim. Saçma sapan insanlara prim verip başımızın üstüne çıkarmayalım. Sonra gördüğünüz gibi değerlerimize küfür ediyorlar.

Son olarak, cahilliğine veriyorum Koray Avcı;

16 YORUMLAR

  1. Şimdi bu yazına gelene kadar bu muhabetten haberim yoktu. Ayrıca ikisini de ayrı severdim ama yazdıklarından sonra biraz araştırdım gerçekten böyle bir şey söylemiş Koray Avcı. Üzüldüm açıkçası, kendi değerine sahip çıkamayan sanatçılarımız var, onların üzerine basarak yükselmekte neymiş. Hem de bu kişi Neşet Ertaş gibi biriyse..

  2. Neşet Ertaş ki sevgilisi onu terkederken sevgilisi parasız kalmasın diye ayakkabısına para koyup çıkan bir adam, Koray Avcı hiç hak etmiyor olduğu yerler.

  3. Neşat ertaş bızım zamanımızın en kral adamıydı , koray avcıyıda son zamanlar dinliyordum. Hakkında söyledikleri üzücü ama koray avcınında tarzını seviyorum. Ginede hoş değil söyledikleri.

  4. Neşat Ertaş candır. Şahsen hayattayken yeterince değerinin bilindiğini düşünmüyorum. Oysa; hem kişiliği hem yeteneği olarak, gençlerin en baştan o hayattayken onunla ortak işlere girişmesi gerekiyordu diye düşünüyorum.

  5. Başlığı okur okumaz dedim zaten Kim Neşet Ertaşımızın eline su dökebilir. Neşet ertaş kesinlikle candır. Koray avcı da neymiş eskiler diye boşuna demiyorlar.

  6. bozkır tezenesi neşet ertaş ın yerini hiç birisi tutmaz koray avcı bana göre bu rahmetlinin yanında şarkıcı sayılmaz neşet ertaş büyük ustaydı allah rahmet elesin.

Bir Yorum Bırak