Obezite ve Egzersiz

0

Obezite, tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte birini etkileyen en önemli sağlık sorunudur. Genetik, bir kişinin obez olma ihtimalinde rolü olabilmesine rağmen, tüketilen kalorilerin miktarı uzun bir süre boyunca harcanan kalorinin miktarını aştığında durum oluşur. Aşırı kalori vücutta yağ olarak depolanır ve uzun süreli kalorik aşırılıkla, birey sonunda şişman hale gelir. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet yemek obezite ile mücadele yollarıdır.

Düzenli Egzersizin Faydaları

Düzenli egzersiz (ve uygun beslenme), obezite ile ilişkili kronik hastalıklara karşı korunmanın yanı sıra vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz, kronik hastalık riski azaltır. Kalp rahatsızlığıyla ilgili endişe duyuyor musunuz? Düzenli egzersiz, bu ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmanın kanıtlanmış bir yoludur. Yüksek tansiyonun önlenmesine veya yönetilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, “iyi” kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolestrolü yükseltir ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolestrolü düşürür. Bu kombinasyon, atardamar duvarlarınızda biriken zararlı plakların miktarını azaltacak ve kan akışının düzgün şekilde devam etmesini sağlayacaktır. Düzenli egzersiz aynı zamanda tip 2 diyabet, osteoporoz ve bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Egzersiz ruh halinizi geliştirir

Egzersiz, beyninizde sizi mutlu ve rahat hissettiren kimyasal maddeleri uyarır. Aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve depresyon ve kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olur.

Egzersiz ağırlık yönetimine yardımcı olur

Egzersiz kalorileri yakar. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, ağırlığınızı kontrol altında tutmanız o kadar kolaydır.

Egzersiz daha iyi uykuyu teşvik eder

İyi bir gece uykusu, konsantrasyonunuzu ve verimliliğinizi gün boyunca iyileştirir ve egzersiz daha iyi uyku elde etmek için anahtar olabilir. Daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha derin uyumanızda size yardımcı olabilir.

Egzersiz Programına Başlama

Obez kişiler için, egzersiz programının odağı, gittikçe artan süresi olan düşük yoğunluklu aerobik aktiviteye dayandırılmalıdır. Aerobik egzersiz, yağ kaybı, günlük enerji seviyelerinde bir artış ve sağlık sorunları için risk azalması da dahil olmak üzere genel sağlık yararları sağlar. Programın başında, aktivitenin sıklığı ve süresi yoğunluktan daha önemlidir. Haftada dört veya beş gün 30 ila 60 dakika arasında egzersiz yapmak için. Daha önceden yerleşik olsaydınız bu oturumlar, aşamalı olarak artan süreyle üç 10 dakikalık oturumlara bölünebilir.


Aerobik aktiviteye ek olarak, direnç veya ağırlık eğitiminde genel sağlığa bazı yararlar da sağlanabilir. Ağırlık eğitimiyle sizi daha güçlü hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda kas-yağ oranını yükseltir ve böylece istirahat ettiğiniz kalori miktarını artırabilirsiniz. Morbid obezite terimi teknik bir terim olmasına rağmen, aşırı derecede kilolu olan bir kişinin genellikle yaşadığı rahatsızlık ve depresyonun boyutunu da açıklar. Eğer morbid obezite söz konusu ise, vücut kütle indeksi, diyabet veya hipertansiyon gibi eşlik eden bir durumla birleştiğinde, 40’dan büyük veya 35’den büyüktür. Daha basit bir ifadeyle, ideal vücut ağırlığınız üzerinden 100 kilo veya daha fazla kilo almanız durumunda ayrıca morbid obez olarak sınıflandırılırsınız. Bu aşamada egzersiz alışkanlığı, uygulanan tedavilerle birleştiğinde oldukça etkilidir. Morbid obezite durumunda en uygun egzersizler:

Yürüyüş:

Bir yürüyüş programına başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, vücudunuzun ağırlığını rahatça emen iyi bir yürüyüş veya koşu ayakkabısıdır. Günde sadece iki ila beş dakika yürüyerek başlamak yeterli olacaktır, sonra her üç günde bir ekstra iki dakika ekleyin. İlk hedefiniz günde 30 dakika yürümektir ancak bu miktarı beş veya 10 dakikalık yürüyüşler şeklinde bölüştürebilirsiniz. Daha yavaş bir hız artrit ve eklem yaralanmaları riskini de düşürebilir.

Su Egzersizleri:

Su morbid obezite için en güzel egzersiz alanıdır. Su, vücudunuz üzerindeki yerçekimi yükünü% 90 oranında azaltır ve eklemlerinize ve kemiklerinize yardımcı olur.

Sabit Bisikletler:

Hareketsiz bir bisiklet sürmek, düşük etkili egzersizin kanıtlanmış bir formudur. Sırtınızdaki ve eklemlerdeki baskıyı hafifleten bir koltuk sandalyesine rahatça oturabilirsiniz. Beş dakikalık egzerislerle başlayın ve antrenmanlarınızın zaman ve yoğunluğunu yavaş yavaş artırın.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Eğer morbid obezseniz egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Egzersiz sırasında ve sonrasında bol miktarda su içmeyi unutmayın; normal kilolu bir insandan daha fazla terleyeceksiniz.

Kaynak: drerolvural.com

Bir Yorum Bırak