Örümcek Vinç Nedir?

0

Bilindiği gibi örümcek vinç ağır yüklerin kaldırılması amacıyla kullanılmaktadır. Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi ile birlikte insanoğlunun da büyük ve ağır yapılar üretmesiyle doğru orantıdadır. Ağır yüklü eşyaların istenilen yüksekliğe çıkarılması için kullanılan vinçler, büyük ve uzun binaların inşa edilmesine yardımcı olmaktadır. Artık günümüzde her şantiyede vinç görmek çok normal sayılmaktadır.

Örümcek Vincin Özellikleri Nelerdir?

Kamyon veya tır vasıtası ile beraber çalışma alanına getirilen örümcek vinç kiralama ile 4 tona kadar yükleri tam olarak 25 metre yüksekliğe çıkartabilirler. Bu vinçler hareket kabiliyetini yapısından almaktadır. Hem uzaktan kumanda hem de hareket kabiliyeti olan vinçler 4 adet açılır ayağı bulunmaktadır. Bu 4 ayağın her birinin uzunluğu ise 3,10 metredir. Örümcek vinçlerin mutlaka işi bilen kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Kullanımı hakkında pek bilgisi bulunmayan kişiler, hem araca hem de mekâna büyük zararlar verebilir. Ancak örümcek vinçler, diğer vinçlere göre çok daha kolay bir kullanıma sahiptir. Örümcek vinçlerin bu ismi almasının en temel sebebi örümceğe benzeyen ayaklarının olmasıdır. Günümüzde ayaklı olan bu vinçlere mini vinç yerine örümcek vinç denilmektedir. İşte örümcek vincin özellikleri:

*Yüksek kaldırabilme kapasitesi

*Geniş çalışma alanı

*Uzun halat boyu

*Sadece üst katlarda değil, aynı zamanlarda ara katlarda çalışma imkânı

*Dönüş sağlayan başlık

Örümcek Vinç Çalışma Koşulları

Vinçler hareket edebilmek için uzaktan kumandaya ihtiyaç duymaktadır. Kumandası olmayan veya da paleti sökülen bir örümcek vinç hareket edemez. Şarjlı yapısı sayesinde elektrik motoru ile çalışmaktadır. Örümcek vinçler yağışlı, nemli ve hatta kimyasal ortamlarda çalışabilirler. Bunun dışında -40 derecedeki soğuk ortamlarda bile görevini başarı ile tamamlar.

Örümcek Vinçte Güvenlik Nasıl Sağlanır?


Örümcek vinçlerin 4 ayağının uzunluğunun 3,10 metre olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu yükseklikteki ayakları rüzgârlı havalarda bile sarsılmayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeple en güvenli vinçler arasında yerine almıştır. Kiralık örümcek vinç çeşitleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Örümcek Vinç Nerede Kullanılır?

Örümcek vinç özellikle şantiyelerde, dış cephe kaplama çalışmalarında, reklam giydirme, dış ışıklandırma, limanlarda ve konteyner nakilleri sırasında kullanılmaktadır. Hatta bunun dışında daha büyük sahnelerin kurulması için örümcek vinçler tercih edilmektedir. Türkiye’de az sayıda üretilen örümcek vinçlerin diğer adı jekko mini vinçtir. İtalya üretimi olan bu vinçler ile küçük alanlarda rahatlıkla çalışabilir. Elektrikli ve akülü yapıları sayesinde çalışan mekânda hiçbir şekilde gürültü ve koku yapmayan bu vinçler iş gücünden ve zamandan oldukça tasarruf sağlamaktadır.

Örümcek vinçler diğer vinçlerin, giremediği alanlara hiç zorlanmadan girmektedir. Hareket kabiliyetleri oldukça yüksektir. Hafif yapıları sayesinde dar binaların arasına bile rahat bir şekilde girerek güvenli bir şekilde çalışabilirler.

Neden Örümcek Vinç?

İş alanlarında makineler yerine insan gücünün kullanılması istemeden de olsa iş kazalarını ve ihmalleri ortaya çıkartacaktır. Bu sebeple aslında teknolojinin bulunduğu her iş alanında kullanılan bu son teknolojik cihazlar, iş kazalarının sayısını da yok denecek kadar aza indirir. Bu tür makinelerin en çok kullanıldığı alanların başında inşaat sektörü gelmektedir. İnşaat sektöründe kullanılmasının en temel amacı bu alandaki iş güvenliğini sağlamaktır. Bunun dışında iş yükünden de kurtulmak istendiği için bu tür makineler tercih edilmiştir.

İş makinelerin bu kadar çok tercih edilmesi zamandan tasarrufu da yanında getirmiştir. İnşaat sektöründe herkes zaman ile rekabet etmektedir. Bu sebeple işlerin en kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan binaların kısa süre içerisinde bitirilip sahiplerine teslim edilmesi oldukça önemlidir. İnsan gücü bu alanda oldukça yavaş kalmaktadır. Bu tür işler ancak örümcek vinçler ile hızlı bir şekilde bitirilmesi mümkündür.

Örümcek platform kiralama ve diğer vinç çeşitleri ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişme geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak