Özel Günlerinizde Sevdiklerinize Sihirli Sözler Fısıldayın

0

Önceleri ellerimizde şimdiki gibi akıllı telefonlar yoktu. Hatta çok önceleri renkli ekranlar bile henüz ortada değildi. Şimdi her kanaldan insanlarla iletişim kurma imkanımız var, bunların en başında da Whatsapp geliyor. O zamanların Whatsapp’ı da SMS’lerdi. İnsanlar birbirlerine SMS atarak haberleşirlerdi. Özellikle, o günün bir anlamı var ise, milli ya da dini bir bayramsa, iki kişi arasında özel bir önemi olan bir günün yıl dönümüyse SMS olarak anlamlı mesajlar atılır, insanlar sevdiklerini bu yolla mutlu ederdi.

Özellikle 80’lerin sonunda ve 90’lı yılların ortalarında doğan nesil çok iyi hatırlayacaktır. Bilmem kaç kontöre, bilmem kaç hakkımız olacak SMS paketleri alır, sabahtan akşama kadar tuşlu telefonlardan mesaj yazardık. Paket var ya sonuçta, boşa gitmesin diye herkesle her şeyi konuşurduk. Aslına bakarsanız bence, o zamanlar değerli zamanlardı. İnsanlar iletişim kurmaktan çekinmezdi. Birbirlerini sever, egolarını biraz daha arka planda tutarlardı. Her şeyden önemlisi de samimilerdi. Ancak şimdilerde durum pek öyle değil. Özellikle son yıllarda artan sosyal medya kanalları insanların samimiyetini azalttı. Egoist bir nesil üretti. Henüz ergenliğe yeni girmiş genç bireyler bile, birbirlerine sosyal medyadan aldıkları etkileşim kadar değer veriyorlar. Kendi açımdan düşündüğümde bu gerçekten çok üzücü bir durum.


Oysa başta anlattığım zamanlarda, insanlar cep telefonlarıyla bile çok geç yaşlarda tanışabilirdi. İmkanlar bunu gerektirirdi. Bu yüzden sosyal etkileşim daha fazla önem teşkil ederdi. İnsanlar iletişim kurmak için telefonlarını ellerinden düşümemek yerine, sokağa çıkar, buluşur, gezer, tozardı. Telefonlu zamanlarda da en güzel sözleri, en anlamlı mesajları sevdiklerine atmaktan çekinmezlerdi. Yüz yüze geldiklerinde de bu sözleri söylemeye önem verirlerdi.

Zaman değişiyor, insanlar değişiyor; ki zaten değişmeyen tek şey de değişimin ta kendisi. Ancak insanların özellikle güçsüz hissettikleri zamanlarda geçmişi özlemesi de ortada olan bir gerçek. Bana göre daha önemli bir gerçek de şudur; Geçmişin gerçekten şimdiden daha güzel olması.

Bir Yorum Bırak