Pırlanta Nedir? Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

0

Pırlanta günümüzde herkesin severek kullandığı mücevherler arasında en gözde olanlarından birisidir. Kelimenin İngilizcesine baktığınız zaman ‘’diamond ‘’ olarak geçtiğini göreceksiniz. Yunan dilinde bu kelime fethedilemez anlamına gelen ‘’adamas‘’ kelimesinden türetilmiştir.

Gösterişi ile çok eski tarihlerden beri oldukça fazla değer görmüştür. Günümüzde de hala en çok tercih edilen değerli taşlardandır. Bu gösterişli ve değerli taşı pek çok takı modelinde görmek mümkün. Özellikle Myra Gold pırlanta tasarımlarında hem özgünlük hem de estetiği bir arada görebilirsiniz.

Pırlantanın Elmastan Farkı Nedir ve Nasıl Değerlendirilir?

Elmas doğadan çıktıktan sonra işlenmesi ve bazı işlemlerden geçmesi ile pırlanta elde edilir. Kısacası elmas, pırlantanın hammaddesidir. Aslında ikisi de ismi farklı olmasına rağmen aynı taştır. İsim farklılıklarının oluşmasının sebebi ise kesim şekilleri ve kalite standartlarıdır. Bilinen bir diğer şehir efsanesi ise elmas taşının pırlantadan daha değerli olduğudur. Halbuki pırlanta elmasın işlenmiş ve emek harcanmış hali olduğu için daha pahalıdır. Pırlanta kelimesi ise 1919’da Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan ve yapılan bir kesimin adıdır. Bu kesimin bu kadar özelleşmesinin sebebi ise ışığın, taşın içinde kırılması ve parlaklık vererek geri yansımasıdır. Buna brillant kesimde denmektedir. Toplamda 57 yüzeyli olarak kesim gerçekleştirilmektedir. Ancak bu kesimin dışında bir çok farklı modelde kesim bulunmaktadır.


Bu taşın değerlendirmeleri ve fiyatları birçok farklı faktöre göre yapılabilmektedir. Ancak bunların dünya genelinde esas alınan dört temel fiyat ve kalite belirleme usulü vardır. Buna ise 4C bilgisi denmektedir. Bunlar renk, berraklık, karat ve kesimdir. Çünkü aynı karatta ve büyüklükte olan hatta aynı kesime sahip olan iki model bile birbirinin aynısı olamaz.

Pırlanta satın almak isteyen insanlar için bir çok farklı yer ve internet sitesi olabilir. Ancak güvenilir yerlerden almak her yerden uygun fiyata almaktan daha önemlidir. Myra Gold bu konuda önemli markalardan birisidir. 2000 yılından beri sabit ve 2010 yılından sonra ise web üzerinde satışlara başlamıştır. Myra Gold ile gönül rahatlığıyla takı alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak