Sıra Dışı Bir Blog: Maiotik

0
Maiotik
Maiotik

Sadece ismi bile sıra dışı olan, dikkat çekici ve oldukça kaliteli içeriklere sahip bir blogdan bahsetmek istiyorum. Bir süredir dikkatimi çeken Maiotik’in sahibiyle de yenice tanıştım. Kendisinin ve blogunun burada yer almasını gerektiğini düşündüğüm için bu blogdan ilk defa başka bir blogun reklamını yapıyorum.

Öncelikle “Maiotik ne demek?” sorusuna cevap bulalım. Maiotik kavramı, Sokrates’in düşüncelerinden ortaya çıkmıştır. En kısa tanımı “ironinin tersi” olarak yorumlanabilir. Bir kişinin bir konu hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünmesi üzerine, karşısındakinin o konuyla ilgili sorular sorup, cevaplar alarak o kişiye aslında ilgili konu hakkında bir şeyler bildiğini anlatmasına maiotik denir.

Hem kelime yapısı olarak, hem de anlam olarak çok farklı olan bu kelimeyi bir blog ismi olarak kullanmak bence sağlam bir yaratıcılık örneği. Siteye girmeden sadece bunu düşündüğünüzde bile, içerisinin daha da güzel olduğunu anlayabiliyorsunuz. Ve daha güzeli, içeri girdiğinizde bu düşüncenizde yanılmıyorsunuz. İnternet üzerinde açılmış sayısız birbirinin benzeri bloglardan çok farklı olan Maiotik‘de, içerikler de bir o kadar farklı. Kategori isimleri, sayfa başlıkları, cümlelerin kullanım şekilleri, kinayeli anlatımlar, zengin içerik ve çok daha fazlasını bu blogda bulabildiğimi açık bir şekilde söyleyebilirim.


Daha çok kültürel birikiminize yatırım yapmanızı sağlayacak içerikler üretmesi de ayrı hoşuma gitti. Bu tarz içerikleri topladığı başlık ise “Entellektüel Mastürbasyon”. Sitenin her bir köşesi kendini uzun uzun inceletmeyi başarıyor.

Bu tarz blogların çoğalması, diğer birbirinin aynısı olan blog yazarları için de aslında önemli bir fırsat. İçerik konusunda özellikle sıkıntılı olan Türkçe bloglar, tamamen arama motoru odaklı içerikler üretirken bir yandan da blog kültüründen uzaklaşmaya başlıyor. Kullanıcının o blogu sevdiği için içerik okuduğu zamanlar geride kalırken, sadece aramasına cevap bulabileceği bloglar ya da siteler daha fazla ön plana çıkıyor. Bu da olayı sadece para kazanmaya itiyor, blogların samimiyeti ortadan kalkıyor. Bu tarz olayların yer ettiği şu dönemde, kaliteli ve yaratıcı bloglar görmek beni mutlu ediyor. Eğer benimle aynı görüşteyseniz sizi de bu farklı blogu incelemeye davet ediyorum; https://maiotik.com

Bir Yorum Bırak