Solucan Gübresi Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Solucan Gübresi
Solucan Gübresi

Solucan gübresi, özellikle son zamanlarda üretimi ve kullanımı yaygınlaşan organik bir gübre çeşididir. Bu gübreyi diğer gübrelerden ayıran pek çok önemli faktör vardır. Bu yazımızda solucan gübresi nedir ve solucan gübresi ne işe yarar konularına değineceğiz.

Solucan gübresini, diğer gübrelerden ayıran en önemli faktör tamamen organik olması ve diğerlerine oranla çok daha fazla verim sağlamasıdır. Her türlü tarla, sera, meyve bahçesi, ev bitkilerinde bile kullanılabilir olması da ayrı bir kolaylık sağlar. Verimi arttırmasıyla ünlüdür. Ayrıca kökleri güçlendirme özelliğinin yanı sıra erken üretime de büyük katkı sağlar.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi, bir çeşit organik gübredir. Kırmızı Kaliforniya Solucanı sayesinde üretilir. Bu solucan türü, oldukça hızlı üreyen bir kültür solucanıdır. Hızlı tüketim ve üretim yapması ve bulundukları ortamda nüfuslarını çok hızlı bir şekilde arttırıyor olmaları, bu solucanların ve gübrelerinin tercih edilmesinde büyük rol oynar.

Solucan gübresini farklı kılan özellikler, bu gübrenin ortaya çıkmasını sağlayan solucanların salgıladığı bir sıvıdan gelmektedir. Bu sıvı sayesinde elde edilen gübre ya da humus daha fazla verim sağlamaktadır. Bu verim tam olarak şu şekilde sağlanır; solucanlara verilen yemlerin tamamı solucanlar tarafından tüketilir ve onların sindirim sisteminden geçer. Ardından elde edilen madde, solucanların sindirim sistemindeki salgı ve sıvıların sayesinde oluşur. Bu salgı ve sıvılar sayesinde gübre, bitkilere daha fazla besin sağlar, bitkilerin patojenlere karşı daha dirençli olması desteklenir.


Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

Solucan gübresi, diğer gübrelerle aynı işlevlere sahiptir. Ancak diğer gübrelerden çok daha fazla verim sağlar. Solucanların ürettiği bu gübre, solucanlardan gelen besin maddeleriyle zenginleşmiştir. Bu maddeler bitkilerin gelişimleri için olumlu yönde katkı sağlar. Bitkilerin sağlıklı kalabilmesini kolaylaştırır. Daha fazla ve daha verimli ürün elde etmek için solucan gübresi kullanımı oldukça etkilidir.

Son zamanlarda bu gübre çeşidinin kullanımı artsa da, aslında solucan gübresi 60 yıldır dünya üzerinde verimli tarım aktivitelerinde kullanılmaktadır. Sizler de bu gübreyi kullanarak daha fazla verim elde edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve bu gübreyi kullanmak için İkofarm‘ı tercih edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için; https://www.ikofarm.com/solucan-gubresi/

Bir Yorum Bırak