Spotify Türkiye Ofisini Kapattı!

2
Spotify

Dünya’nın en çok tercih edilen ve en büyük müzik dinleme uygulaması Spotify, Türkiye’deki ofisini kapatma kararı aldı.

Bir süre önce çıkan haberlerde Spotify’ın Türkiye’deki ofisiniz kapatacağı duyulmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise bu haberin gerçek olduğu ortaya çıktı ve Spotify, Türkiye’deki ofisini kapattı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada yetkililer haberi doğruladı ve Türkiye’nin önemli bir pazar olduğunu belirterek, faaliyetlerine devam edeceklerini açıkladılar. Türkiye’deki müşterileri ve plak şirketleriyle iletişimi, bölgedeki diğer ülkelerde yer alan temsilciliklerinden yapacaklarını da eklediler.

5 yıl önce Türkiye’de kullanıma sunulan uygulamanın neden böyle bir karar aldığı henüz tam olarak bilinmezken, yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında yapıldığı belirtililyor. Ancak bu yapılandırma içerisinde Türkiye ofisinin kapatılma kararının sebebi merak konusu.


Spotify Türkiye’nin ülke genel müdürü pozisyonunda görev yapan Ergül Çivi, şirketin ABD ticari direktörü olarak görevine devam edecek.

Neden Kapattılar?

Konuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmasa da, yeni çıkacak olan torba yasa nedeniyle Spotify’ın Türkiye ofisini kapatma kararına gittiği bir tahmin olarak belirtiliyor. İlgili yasa onaylanırsa Spotify’daki içeriklerin tamamı RTÜK denetimine girecek. RTÜK, sahip olacağı denetim yetkisi sayesinde, uygunsuz gördüğü içeriklerin kaldırılmasını talep edebilecek. Ayrıca Spotify’ın, yasa ile birlikte RTÜK’ten lisans alması da gerekecek. Bu kararda, torba yasa ve RTÜK’ün etkisi olup olmadığı hakkında kesin bir bilginin olmadığını belirtelim.

Kullanıcılar Etkilenecek Mi?

Spotify, Türkiye ofisini kapatmasına rağmen, faaliyetlerine devam edeceğini belirtti. Bölgedeki başka bir bölge üzerinden kullanıcılarla iletişimine devam edecek ve plak şirketleriyle anlaşmalarını sürdürecek. Yani  bu karar kullanıcıları etkilemeyecek.

2 YORUMLAR

  1. Spotiy oldukça başarılı bir uygulama ve teker teker ülkemizden ayrılan yazılım firmaları veya ofislerini taşıyanlar var bu durumum hoş değil. Ancak umarım bizim ülkemizin yazılımcılarına yeteri destek verilir bizim vatandaşlarımız uygulama ve yazılım geliştirir.

  2. Umarım kısa sürede ofisini açar, bir haftalık deneme süresi bitiminden sonra devam etmek istedim fakat bir türlü nasıl premiuma geçemedim spotify biraz bana karışık geldi ve fizy kullanmaya başladım ama fizy de her istediğin şarkıya malesef ulaşamıyorsunuz.

Bir Yorum Bırak