Stres Yönetiminde Faydalı Yöntemler

6

Bütün hastalıklarda risk faktörü olarak gösterilen stresi yönetmek için bu basit ama etkili öneriler hayatımızı bir nebze olsun kolaylaştırabilir.

Stres günlüğü tutmak:

İlk olarak yapmamız gereken gün içerinde de stresli olduğumuz anları kaydedebileceğimiz bir günlük tutmak. Telefonunuzda, bilgisayarınızda ya da ben kaleme deftere dokunmadan günlük yazamam diyorsanız bu şekilde, hiç fark etmez. Önemli olan gün içerisinde bizim stres seviyemizi hangi koşullar tetikliyor, stres seviyemiz yükseldiğinde nasıl tepki veriyoruz, hangi stres türlerine hangi tepkiyi veriyoruz bu kriterleri bulabilmek. Bu günlüğümüzü oluşturduğumuzda kendimizi daha iyi tanır ve eksik kalan yanlarımızı tamamlamak için ne tür adımlar atmamız gerektiğini daha iyi bulabiliriz.

Sağlıklı beslenmek:

İyi beslenmek hem fiziksel strese hem de ruhsal anlamda strese çok fayda sağlamaktadır. Sağlam kafa sağlam vücutta misali vitaminlerimizi, minerallerimizi tam olarak alamıyorsak, fast food tarzı beslenmeyi benimsemişsek zaten tüm hastalıklar için zemin hazırlamış oluyoruz. Stres için de düzenli beslenmek, bol su içmek ve katkılı gıdalardan uzak durmak çok önemlidir.

Su içmek:

Tüm uzmanlar su içmenin sağlımıza faydasından bahseder. Ama aslında su içmek için susamayı beklemek yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesidir. Çok kaygılı, stresli, öfkeli olduğumuz anlarda içeceğimiz bir büyük bardak serin su, bizi sakinleştirecek ve sağlıklı hareket etmemize, düşünmemize yardımcı olacaktır. Üstelik günlük olarak yeterli su içmek bizi hastalıklara karşı daha dirençli yaparken daha mutlu hissetmemizi de sağlar.

Yürüyüş yapmak:

Yürümek, vücudumuzun hemen hemen tamamına yakın kaslarını çalıştıran bir eylemdir. Stres yönetimi için yapacağımız yürüyüşlerde olumlu düşünmek, güzel hayaller kurmak, sevdiğimiz insanlarla mutlu anlarımızı hatırlamak günün geri kalanında daha sakin kalmamıza yardımcı olacaktır.


Düzenli Olmak:

Hayatımızın tüm alanları için geçerli olan bu öneri gerçekten bize hem vakit kazandırıyor hem de işlerin daha yolunda gitmesine yardımcı oluyor. Evimiz özellikle mutfak, banyo gibi alanların temiz ve düzenli olması yoğun bir günün ardından eve geldiğimizde içimizi açarak bizi daha huzurlu hissettiriyor. Bir çoğumuz stresli olduğumuzda dağınık olmaya daha meyilli oluyoruz ve bu dağınıklık daha fazla strese yol açıyor. Bu kısır döngüden çıkmak için en azından her seferinde bir çekmece, bir dolap düzenleyebilir, aldıklarımızı aldığımız yerlere koyabiliriz ve düzen sağlandığında daha iyi hissettiğimizi görebiliriz.

Sadece fiziksel dağınıklığı toparlamak değil aslında aklımızda bekleyen yapılacaklar listesini temizlemek de stresimize çok iyi gelecektir. Ne zamandır yapmadığımız o telefon görüşmesini, gitmeye bir türlü fırsat bulamadığımız rutin doktor kontrolümüzü, ziyarette bulunmayı bir türlü ayarlayamadığımız yakınlarımızı… O an size hangisi en kolay geliyorsa ondan başlayarak bir bir listeyi azalttığınızda çok daha hafiflemiş  hissedeceksiniz.

Özgüveni arttırmak:

Çevremizin bize dayattığı şeylerden, sürekli maruz kaldığımız eleştirilerden ya da çocukluğumuzdan beri bir türlü hissedemediğimiz güven duygusundan hangi sebeple olursa olsun özgüvenimiz düşükse strese daha az dayanıklı hale geliyoruz. Hayatın zorlukları karşısında kendi gücümüze inanmadığımızda kaçacağımız tek sığınak stres oluyor. Bu konuda güçlenmek için kitaplar okuyabilir, çeşitli kurslara ve ya spor gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Ufak da olsa başarma hissini tadacağınız anlar çoğaldıkça yavaş yavaş kendinize olan güveniniz de artacaktır.

Stresle baş etmek her zaman kolay olmuyor. Bazen yoğunluğu artabiliyor ve farklı sorunlara yol açabiliyor. Tüm bunların yanında mutlaka bir uzmandan destek almamız gerekiyor. Güçlü ve cesur olmak sorun yaşamamak ya da yardım almadan tek devam etmek demek değildir. Güçlü ve cesur olmak sorunlarımızla yüzleşmeyi, yardım alma cesaretini göstermeyi, çözüme emin adımlarla gitmeyi ve sonunda yaralarımızla da olsa kendimizden gurur duyarak ayağa kalkmayı gerektirir.

6 YORUMLAR

Bir Yorum Bırak