Tam Anlamıyla Bir Blogger Olmanın İncelikleri

22
Blog Yazmak

Bloggerlık çok büyük bir mecra haline geldi. Öğrencilerin artık para kazanmak için part time işlere girmesini gerektirmeyecek kadar popülerleşti. İnsanların hobileri gerçekleştirdiği bir platform halindeyken, zamanla muazzam faydalar sağlayan bir meslek haline dönüştü. Özellikle son yıllarda, bloggerlık büyük bir çıkış ve popülerlik kazandı. İnternetin neresine bakarsanız bakın, size her zaman bir bilgi vermek isteyen ve sizlerin merakından yararlanmak isteyen hazır bir blog görmeniz mümkün hale geldi.

Eğer sizde blog yazmak istiyorsanız, buna gerçekten merakınız ve tutkunuz varsa, yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi kârlı bir ticaret haline getirmek istiyorsanız, burada nasıl profesyonel bir blog yazarı olabileceğinizi açıklamaya çalıştık.

İlk kural benzersiz olmak

Günümüzde internetin her köşesinde blog görmek mümkün. Herhangi bir konu hakkında en az 20 blog bulabilirsiniz. Odaklanmanız gereken ilk nokta, blogunuz ile alakalı olan bir alan adı bulmaktır. Alan adını bulduktan sonra uzmanlık veya ilgi alanınızla ilgili içerikleri detaylı, açıklayıcı ve farklı bir biçimde okurlarınıza sunmalı, bunları görsellerle desteklemelisiniz. Sitenizin tasarımından, ana sayfanızda kullandığınız temanın rengine kadar birçok etken benzersiz olmanızı sağlar veya olumsuz yönde etkiler. Tüm bunlara dikkat ederek ilk adımı sağlam atın.

Alakalı yazı: Cep telefonunda veri güvenliği nasıl sağlanır?

Adanmış olun

Hiçbir blog yazarı, bloggerlığın bu kadar popüler olduğu bu dönemlerde hiçbir şey yapmadan başarıya ulaşmamıştır. Bir blog açıp, arkalarına yaslanıp yükselmeyi bekleyen bloggerlar çok uzun süreler daha beklemeye mahkûmdurlar. Bloggerlık adanmışlık ve özveri isteyen bir şeydir. Hata yapabilirsiniz ancak bu hatadan ders çıkarmalısınız. Kendiniz dışında birçok rakip blogger’ı takip etmelisiniz ve onlardan da öğreneceğiniz şeyler olduğunu unutmamalısınız. Blogunuzu güncel tutmak için ve doğru bilgi vermek için gayret gösterin, özverili olun ve kendinizi başarıya adayın.

Olumlu bir zihin yapısına sahip olun

Blog yazmak para kazanmak için avantajlı bir yol olsa da, para kazanmadan önce baya bir zaman harcamanız gerekir. Bu nedenle olumlu düşünce yapısına sahip olmalı ve kısacık bir süre sonra vazgeçmeye kalkışmamalısınız. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve hareket etmeye, çaba göstermeye devam edin.


Haberdar olun ve doğru bilgiler verin

Bir blog yazarı olarak ilk göreviniz bilgilendirmektir. Dolayısıyla sizin de hızlı, doğru ve güvenilir bilgilere erişmeniz gerekmektedir. Sağladığınız bilgilerin güvenilirliği ve doğruluğu, okurlarınızın size olan inancını geliştirir ve uzun vadede trafik alma konusunda oldukça faydasını görürsünüz.

Yaratıcı olun

Okuyucular sıradanlıktan nefret ederler. Bu nedenle yaratıcı olmak blog yazarlığının gerektirdiği ilk kurallardan biridir. Rakipleriniz sizin vereceğiniz bir bilgiyi daha önce verdiyse size düşen şey ya farklı bir şey bulmaktır ya da o haberi tüm rakiplerinizden farklı servis etmektir. İçerikleriniz belirli bir kalıba uymak zorunda değildir. Zaten belirli bir kalıba uydurmadığınız zaman öngörülebilir olmaktan çıkarsınız ve bu da okurlarınızı şaşırtmanın ve heyecanlandırmanın bir başka yoludur.

Dinleyin

Belirli bir okuyucu kitlesine hitap etmeye başladıktan sonra, bu okuyucu kitlesini korumak ve arttırmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri onları dinlemektir. Blogunuzda bir yorum bölümü mutlaka açın ve oraya gelen olumlu veya olumsuz tüm yorumları okuyup, okuyucularınıza yanıt verin. Bu sayede okurlarınızla aranızdaki iletişimi kuvvetlendirebilir ve bir bağ oluşturabilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın, özgün olun!

Kopya içerik üretmek kolaydır. Yapmanız gereken tek şey aradığınız şeyi başka bir web sitesinden bulup kopyalayıp kendi blogunuza yapıştırmaktır. Ayrıca okurlarınız sandığınızdan daha akıllıdır. Yaptığınız bu hileyi anlayacaklardır ve çevrelerine ve blogunuzun yorum kısmına olduğu gibi diğer web sitelerine de sizin kopya içerikler ürettiğinizi yazacaklardır ve bu yayıldığında blogunuzun hiçbir geçerliliği kalmayacaktır. Ayrıca bu konuyla ilgili yasaların ve kanunların da farkında olmalısınız. Google tarafından da hiçte hoş karşılanmayan bu durum blogunuzu bitirebilir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, özgün olun!

Blog yazarlığı uzun uğraşlar gerektirse de eğlenceli bir meslek olabilir. Başarı hemen gelmeyince pes etmek yerine uğraşmaya devam edin. Emin olun emeklerinizin karşılığı er ya da geç sizi bulacaktır.

Bu yazı Yaşam editörleri tarafından Blogdede için yazılmıştır.

22 YORUMLAR

  1. bir blogger olarak yazınızı çok beğendim, ama inanın sosyal medya da gücünüz gücümüz yoksa yazınızın reklamını yapamıyorsanız yalan oluyor, kim bulup bizleri okuyacak ki, ama bizler gene de özgün makaleler üretmeye devam edeceğiz

  2. Haberdar olunmalı ve gerçekten kullanıcıya doğru bilgi verilmeli sadece hit açısından yanlış bilgilerle yanlış yönlendirilmiş kullanıcı siteye olan ziyaret sayılarını yarıya indirir. Belki hiç giriş sağlamaz

  3. Özgün ve sık içerik paylaşmak en önemli kurallar.Daha 1 ay olmadan ziyaretçi yok diye bloğu kapatmamak da gerek.Sabır aslında başarının anahtarı.

  4. Tamamen bilgilendirici ve harika bir blog yazısı olmuş. Blog yazmayı düşünen arkadaşlar varsa aramızda bence buradaki tavsiyeleri bir kenara yazsın 🙂

Bir Yorum Bırak